| MaulFlame a întrebat:

am si eu o problema

De vreo 1 luna ma mananca piele si ma inteapa,mai ales in zona genitala si simt furnicaturi

Nu am nicio bubita sau ceva rosu,am fost la dermatolog si mi-a zis ca am pielea uscata,am luat tot felul de creme si mi-am dat pe corp dar tot nu mi-a trecut.

Credeti ca masturbarea poate provoca mancarimi?

Sau anumite alimente, am citit ca si apa calda s-ar putea sa dauneze.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti fată sau băiat? ce varsta ai?

| Violleta2022 a răspuns:

Spala-te cu apa calda si sapun Dove sau de copii mici, de 2 ori pe zi, dimineata si seara si nu vei mai avea probleme.
Nu folosii alte sapunuri sau geluri de corp, decat cele specifice pentru zona intima.
Cine ti-a spus ca apa calda dauneaza, a vrut doar sa rada de tine!
Acum, intepaturile si mancarmile le ai de la un chilot sintetic, ma si mir ca medicul nu a stiut sa-ti spuna asta! Poarta doar chilot 100% bumbac si nu vei mai avea probleme.
Inca ceva, iritatiile in zona genitala mai pot apare si de la ras/barbierit, deci, ia o pauza de la asa ceva, daca cumva te razi.

| MaulFlame explică (pentru Violleta2022):

Problema e ca am momente cand simt intepaturi si furnicaturi si mancarimi pe tot corpul, dar mai ales acolo btw sunt baiat si am 14 ani.

| BloodyLips a răspuns:

Csz,Spala-te pe maini si dupa baga mana la papusa.laughing)))

| MaulFlame explică (pentru BloodyLips):

Sunt baiat elegigle

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru BloodyLips):

La păpușa ta? laughing

| BloodyLips a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

La a ta.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru BloodyLips):

Păpușicolaughing

| BloodyLips a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Da.Papusa.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru BloodyLips):

Esti fată? Ce vârstă ai? mersi

| dermdoc a răspuns:

Din cele relatate aici suferi de o dermatita iritativa a organelor genitale ce poate fi cauzata de mai multi factori. Mas-tur-barea (mai ales fara lubrefiant), sapunurile "antibacteriene", apa fierbinte, toate pot provoca senzatii de mancarimi sau intepatura. Incearca apa calduta si doar atat, de doua ori pe zi. Dupa ce te-aia spalat, Bepanthen unguent, tot de 2 ori pe zi. Daca te abtii de la mas-tur-bare ar trebui sa cedeze in 3-4 zile. Succes.

| Levente a răspuns:

Printre altele să bei apă, nu lichide ci APĂ.
Cand urina iti este galbena este semn ca deja nu ai baut destula apa. Si asta nu o faci 1-3 zile. Toata viata bei apa. Nu sucuri, Nu apa acidulata. Vitamine, alimente cat mai sanatoase.