| vegeta a întrebat:

Buna TPU am si eu o problema m-a luat de vreo 3 zile o usturime ingrozitoare greu de suportat la anus dupa care am fost la un medic chirurg care m-a consultat si mi-a spus ca am hemoroizi si intrni si extreni si dp care mi-a dat o reteta da la care nu am ce sa spun dupa numai 3 zile au disparut si durerile si mancarimile si injunghieturile cam asa se manifesta hemoroizi si reteta este o crema care se numeste procto-glyvenol si niste pastile pe caqre le iau o de doua ori pa zi odata dimineata dupa masa si odata seara dupa masa cate 2 pastile iau ca asa mi-a recomandat medicul 2 pastile dimeneata si 2 seara si ele se numesc Ginko fort asa si mi-a zis ca sa urmez acest tratament 10 zile dupa care sa ma duc la control asa si acuma ce vreau eu sa va intreb eu unu imi doresc sa nu mai trec niciodata prin usturimile si durerile pe care le-am avut si de aceea va intreb pe cei care stiu ce este de facut ca sa nu mai am aceste probleme pe viitor cu toate ca acesta chestie o sa o intreb si pa doctora la control da totusi m-am gandit ca un sfat in plus nu strica eu ma gandesc daca ar fi o solutie si operatia ca sa scap de tot de ei dar imi este frica sa nu doara de aia va cer sfatul sfatuiti-ma sa fac cum e mai bine acord funda unui raspuns care consider ca ma va ajuta...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| lordofsin a răspuns:

Nu fugi spre operatie, doar daca e foarte necesara! Sunt enspee mii de metode naturale/medicale sa le combati. Personal am avut si eu problema, eu am folosit o crema numita Preparation H si servetele umede cu crema tot pe acelasi nume, nu stiu daca exista in Romania.

Fa bine si incearca sa mananci sanatos, incearca sa eviti constipatia, efortul o perioada bea ceaiuri, incerca sa mananci multe fibre si sa-ti faci o alimentatie sanatoasa. Eu am scapat de ei, dar nu definitiv, hemoroizii ii are toata lumea si nu poti scapa de ei niciodata, doar poti sa te ingrijesti sa nu se dezvolte si sa nu te afecteze in viata de zi cu zi.

3 răspunsuri:
| robertpaul a răspuns:

Incearca sa nu te stresezi,sa mananci sanatos si ciorbe pentru a putea iesi liber la toaleta, sa eviti statul prea mult pe scaun, fotoliu, etc., eventual un colac special pentru a nu-ti apasa pe jona cu pricina.Sunt multe cause, dar acestea sunt mai importante. Dupa mine cel mai important este sa ai scaune la toaleta cat mai usoare si sa nu te stresezi, ca esti pe viteza sa te abtii, sa nu intre careva peste tine in baie cand esti pe toaleta etc.ciao

| OnuOnulică a răspuns:

Nu e nevoie de operatie ai rabdare... totu la timpu lor.

| vegeta explică (pentru OnuOnulică):

Da de unde stii ca nu e nevoie de operatie si dc spuneti cu toti sa nu faci operatie este riscanta sau dureroasa? mie unu nu mi-ar fi frica de operatie numai in cazul in care mi-ar spune doctorul ca este riscanta sau dureroasa dar in rest nu mi-ar fi frica pentru ca iti dai seama scapi si mai repede dar si de tot si de aia am facut referire la operatie dar acuma spuneti-mi si voi cum ar fi o operatie?