| vegeta a întrebat:

Buna TPU am si eu o intrebare pentru cunoscatori! Acum o luna si jumate am din cauza unei usturimi ingrozitoare in zona anusuui si mergand la consultatie la un ghirurg am aflat ca am hemoroizi si interni si externi dupa care mi-a dat o reteta sa o iau timp de 10 zile zis si facut iar acea reteata a constat in niste pastile care se numesc Ginkor Fort si o alifie care se numeste Procto-Glyvenol si mi-a spus sa revin la control dupa ce termin tratamentul si dupa ce am terminat tratamentul m-am dus la control si mia zsi ca e bine si m-a intrebat cum ma simt si i-am spus ca mai bine dar nu bine si mi-a zis sa mai repet inca odata acel tratament si daca nu mai intervin dureri sa nu ma mai duc din nou la control asa si l-am repetat dupa care ce pot sa spun ma simt mai ok nu am ce sa spun dar alta e intrebarea mea vreau sa stiu daca in viitor si mai exact cand si ce ar trebui sa fac in cazul in care apar sangerari ca mie pana acum nu mi s-a intamplat sa sangerez deloc si de aceea vreau sa va intreb sa-mi spuneti cei care stiu daca imi va apare pe viitor sangerari si din ce cauza se va intampla sa sangerez si ce ar trebui sa fac daca se va intampla aceasta chestie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Hemoroizii sunt venele dilatate localizate in partea inferioara a rectului si a anusului.Acestia seinflameaza din cauza presiunii crescute in interiorul acestora, ca urmare a efortului de eliminare a scaunului. Poti sa ai sangerari abundente, daca nu iei masuri.Trebuie sa mananci cat mai multe cereale integrale,sa consumi lichide(ceaiuri,apa),sa mananci supe cu legume pasate,ciorbe de legume, paine doar integrala cu tarate, cu seminte, lactate degresate, fructe si legume proaspete.Sa nu consumi bauturi carbo-gazoase,grasimi animale,mezeluri,fainoase,prajituri cu faina alba... Miscare cat mai multa, stat in fund cat mai putin! Igiena, la fiecare scaun, hartia igienica sa fie cat mai moale, sa nu zgarie.Hemoroizii interni se pot opera, dar tot asa usor pot reapare. Mai cauta pe GOOGLE tastand hemoroizi+mancare+tratament.Din cand in cand, mai du-te la un medic, dar nu la cel care ti-a spus sa nu mai vii.Asta este o boala de lunga durata, chiar toata viata trebuie sa fii atent!

| ONElena11 a răspuns:

Sa mergi din nou la doctor happy