| danut47 a întrebat:

Buna TPU
Am si o intrebare
Ieri seara m-a prins raceala si in'mi curgea nasul etc simptome de gripa
Azi la scoala o fata mi-a tras o palma la ureche si sa infundat cum ar veni si la ultima ora auzeam greu.
Se poate sa ma fi ranit la timpan?
Fratemio mi-a spus ca sa infundat din cauza ca sunt reacit si ca mi-a dat fata aia palma?
Help. Fundabig grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Apoi, dacă îţi dă Paracetamol şi Vitamina C, atunci îţi recomand altceva ( în caz că NU sunt semne de îmbunătăţire a stării de sănătate după 3 zile de tratament ) :

Poţi încerca unul ( nu toate ) dintre următoarele remedii/medicamente :
* Coldrex MaxGrip ( plicuri ) - le dizolvi în apă fierbinte şi bei unul la 4-6 ore ( îl bei cât de fierbinte rezişti ) - vezi Prospectul.
* Coldrex HotRem - aceeaşi indicaţie ( ca la cel anterior )
* Theraflu Extra răceală şi gripă ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Fervex ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Modafen HotDrink ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Nurofen răceală şi gripă - comprimate.

Iar pentru durerea de amigdale ( dacă te doare gâtul ), ca şi adjuvant, mai poţi folosi şi :
* Florisept ( 3 x 1 comprimate/zi )
* Propolis C.
* Tantum verde ( preferabil )
* Strepsils intensiv ( preferabil )
* Oropivalone
* Trachisept mentol şi eucalipt ( preferabil ), etc.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Cred că este din cauza răcelii, se întâmplă frecvent.

Ar TREBUI să mergi la medicul de familie pentru diagnostic şi tratament.

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Apoi, dacă îţi dă Paracetamol şi Vitamina C, atunci îţi recomand altceva ( în caz că NU sunt semne de îmbunătăţire a stării de sănătate după 3 zile de tratament ) :

Poţi încerca unul ( nu toate ) dintre următoarele remedii/medicamente :
* Coldrex MaxGrip ( plicuri ) - le dizolvi în apă fierbinte şi bei unul la 4-6 ore ( îl bei cât de fierbinte rezişti ) - vezi Prospectul.
* Coldrex HotRem - aceeaşi indicaţie ( ca la cel anterior )
* Theraflu Extra răceală şi gripă ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Fervex ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Modafen HotDrink ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Nurofen răceală şi gripă - comprimate.

Iar pentru durerea de amigdale ( dacă te doare gâtul ), ca şi adjuvant, mai poţi folosi şi :
* Florisept ( 3 x 1 comprimate/zi )
* Propolis C.
* Tantum verde ( preferabil )
* Strepsils intensiv ( preferabil )
* Oropivalone
* Trachisept mentol şi eucalipt ( preferabil ), etc.

| Anonimow a răspuns:

Eu cand sunt racid aman2 urechile imi sunt infundate....nu,nu ti-a ranit timpanu. Daca vrei sa scapi rapid de raceala du-te la farmacie si cumpara Teraflu( cel mai bun impotriva racelii). FUNDA?