| anonim_4396 a întrebat:

Am un chist ovarian de 2, 7 cm pe ambele ovare, am facut tratament si nu s-au micsorat. Ce tratament recomandati. Astept pareri ale celor care ati fost in cauza? FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti lua tratamente recomandate pe internet, deseori de oameni fara studii medicale.
Nu stiu ce tratament ai luat, dar in principiu trebuie sa incerci un tratament de 6 luni cu contraceptive orale (alese de medic din lista celor cu doza mare de estrogen). daca dupa aceste 6 luni leziunile nu s-au modificat deloc, se pune problema unei endometrioze si atunci vei avea nevoie de o biopsie pentru diagnostic de certitudine, urmand sa te tratezi in functie de rezultatul biopsiei

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai nevoie de o nouă evaluare medicală și un alt tratament, mergi la un alt medic ginecolog/ endocrinolog.
Pa, pa.

| mihai69 a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......-am-facut/
Și ovarele le ții cumva în scrotul despre care vorbești în ailaltă întrebare?!?

| Duckey a răspuns (pentru mihai69):

Acea intrebare era pentru sotul meu! Daca nu e cap vaide picioare e o vorba din popar...

| PeFuga a răspuns:

Recomand, cu drag, un medic! Sau tratamente babesti. Sa intrebi pe bunica ta cu ce se tratau pe vremea ei chisturile de 27 mm...

| CatalinLaurentiu02 a răspuns:

Parerea mea:
Din cate stiu eu, chistul ovarian nu se mai micsoreaza, se poate inlatura doar cu operatie... De obicei ca sa nu mai creasca se iau anticonceptionale.

| secretlove2014 a răspuns:

Chistul e de 2, 7 sau pe un ovar ai chist de 2 cm si pe unu de 7 cm? am o prietena care a scapat de un chist de 5 cm cu ARTIZIA in 3 luni a avut noroc, dupa care eu am un ovar polichistic mi a dat doctorul diane 35 si astept rezultate celalalt s a curatat