| killerspike95 a întrebat:

Buna TPU am un prieten care are un handicap auditiv si vrea sa-si faca dosar ca sa primeasca ceva bani ca o pensie cine ma poate ajuta si cam cati bani ar putea primi in functie de gradul de handicap? DAU FUND tonguewinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa mearga la comisia de incadrare in grad de handicap. In functie de gradul in care va fi incadrat si de faptul cat a lucrat anterior ar putea primi o pensie de invaliditate, desi ma indoiesc ca va primi daca este apt de munca.

| Bondarel99 a răspuns:

Am un vecin cu handicap de gradul 2 si primeste 300 lei lunar, prietenul tau sa nu-si faca mari sperante...