| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o dizabilitate si nu pot lucra pentru ca am pensie de handicap, am o prietena dar si ea e ca mine dar ea lucreaza la o fabrica de paine care e de privat si nu a fost niciodata sa isi faca pensie de handicap, pentru ca cand era mica, parintii au dat-o la o scoala normala, dar a terminat doar 10 clase si ea nu prea citeste bine.

Credeti ca ea pe viitor poate primi pensie de handicap cand nu va mai putea lucra?

1 răspuns:
| FreddieM a răspuns:

Normal ca da. Doar ca indemnizatia e cam mica, mai bine continua sa lucreze, iese mai bine. Pensia de handicap nu are nici o treaba cu cotizatia din salariu, o iei oricum.
Citeste articolul asta, vei intelege tot ce te intereseaza.
https://www.pensiata.ro/pensii-publice/pensia-de-invaliditate-2019/