| TudorPRK a întrebat:

Am varicela de 8 zile, repectiv din data de 30 seara. A-si dori sa stiu daca pot iesi maine afara o jumatate de ora, ar fi 9 zile si ce as putea pati daca a-si iesi, din mare mi-au trecut bubitele mai am pe corp. Respectiv: spate, piept, burta. dar sunt uscate. va rog daca puteti sa imi raspundeti. pot iesi sau nu sad... Funda. Va multumesc :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DNSK a răspuns:

Nu poti iesi din casa. Varicela este o boala foarte contagioasa, asta inseamna ca i-ar molipsi pe toti cu care vei lua contact in cazul in care acestia nu si-au format anticorpi pentru boala. Mai asteapta si tu, stiu ca e naspa si ti se pare ca esti de-o vesnicie in casa, dar gandeste-te si la binele tau si la al celorlalti

1 răspuns:
| Empathizer a răspuns:

Nu trebuie sa iesi inainte sa se usuce toate bubitele si sa cada toate crustele. Esti inca contagios si poti transmite boala celor din jur. De exemplu daca imbolnavesti o femeie gravida, vei fi raspunzator de nasterea unui copil cu malformatii congenitale. Tu esti un copil normal, dar gandeste-te cum ai fi putut fi daca un pusti nesabuit cu varicela i-ar fi iesit in drum mamei tale cand te purta in pantec.
Poarta-te responsabil! Hai, ca se poate!