| anonim_4396 a întrebat:

As vrea niste sfaturi pentru problema mea. sau niste incurajari ceva nici eu nu stiu. Trebuie sa imi scot o masea si am fost la dentist, dar problema cea mare e ca mi-e frica de injectii si nu stiu daca mi-e frica dar pur si simplu stateam pe hol sa imi astept randul si mi s-a facut rau inima imi bate tare si doctorul cand m-a vazut galben la fata a spus sa merg la urgente pentru ca ii este frica sa nu lesin sau sa apara complicatii. Anul trecut cand am fost sa imi fac analizele si a trebuit sa imi ia sange plangeam fara sa vreau iar dupa a trebuit sa stau jos cam 10-15 min ca sa imi pot reveni, ma simteam slabit si ca nu pot merge. La urgente cred ca va fi la fel tot cu ace pentru ca altfel nu se poate din cate stiu si sigur nu voi putea sta. Inca o intrebare ar fi legata de acel spray, el doar amorteste zona ca sa nu simti intepatura de ac sau daca te da cu spray nu mai este nevoie de ac? Multumesc tare mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Cu spray se da ca sa nu simti intepatura de ac.
Cand mi -am scos maseaua acum 2 ani m-a dat cu acel spray, am inchis ochii ca sa nu vad acul, mi- a facut injectia si nu am simtit intepatura.
Injectia se face ca sa nu simti nimic cand scoate maseaua.
Mergi cu incredere nu te teme.
Si ca sa facem o gluma : Știi care e diferenta dintre un sadic si un dentist? Banuesc ca nu!
- Pe dentist îl plãtești.( banc spus de dl. doctor inainte de a- mi scoate maseaua)

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Mie mi-a scos maseaua de minte, ceea ce a fost o operatie de doua ore fara pauza doar cu o jumatate de injectie, parerea mea e ca durerea vine dupa operatie, important este sa intelegi ca durerea aia e nimic pe langa cat suferi cu maseaua, conteaza mult si stomatologul am avut noroc de un italian care chiar sa interesat de mine

| Altadata a răspuns:

Buna gluma laughing)))
Dar nu am zis ca nu vreau sa merg si eu m-am gandit sa inchid ochii dar vad ca nu merge e de ajuns ca stiu ca se va intampla si mi se face rau.