| Love_Flori_1995 a întrebat:

Am fost si eu la dentist dupa cateva zile in care am indurat efectiv durerea de masea, nenea dentist ma invita inauntru, ma aseaza pe scaun, imi zice sa deschid gura, se uita 2 secunde si zice ca imi scoate maseaua. eu copil prost zic ca bine. Ce radiografii, ce consultatie, ma interesa sa nu ma mai doara. In fine, imi da asta 2 anestezice ca bineinteles primu nu si.a facut efectu. Imi amorteste juma de gura dar nu cum ar trebuii, simteam inca ceva ceva, si se baga nenea cu clestele si trage si mai trage o data si imi rupe jumate din masea. Eu plangeam de durere. mai imi da cu ceva spray, si am avut noroc ca nu am mai simtit nimic. In fine, scoate o radacina, si mai scoate una, de unde naiba nu inteleg. Dar nici nu am stat sa.l intreb ca eram ocupata cu faptu ca plangeam ca o proasta laughing. In fine. Imi pune un pansament si ma trimite acasa. Eu ii zic ca normal ar fi sa imi dea si mie ceva medicamente. Face o reteta de Amoxicilina si asta e, o fi facut-o mai mult de ochii lumii. ajung acasa si nu puteam sa ma opresc sa scuip sange. Gura imi amortise treptat si 5 ore numai am scuipat si nu simteam nimic pe partea aia. Am zis ca nu e nevoie sa mai iau medicamente si el mi.a specificat ca doar daca ma doare foarte tare. Dupa un timp amorteala m-a lasat, nu mai imi curge sange aproape deloc doar ca ma doare de imi vine sa ma urc pe pereti. Si ma dor si maselele de langa gaura imensa pe care mi.a lasat.o dupa extractie. De spalaturi cu musetel nici nu vreau sa aud sau alte treburi, iar cu Amoxicilina nu am de unde sa mai iau acum, ca am fost prea putoare sa ma duc cand a trebuit. Ce pot sa fac? Chiar am treaba maine dimineata si am nevoie de somn. Si din ora in ora chiar m.am saturat sa ma trezesc. confused

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna, incerca cu o pastila pentru dureri de cap, ce ti-a facut el acolo nu e normal, nu are voie sa iti scoata maseau daca ea nu e rupta, poate sa iti scoata nervii, dar iti lasa maseau intreaga...

| ombladon a răspuns (pentru LaLaura):

De unde le scoti? Poate fi doar cariata si daca vrei sa o scoti, atunci ti-o scoate, nu scrie nicaieri in ce circumstante se scoate o masea.Asa eu 2-3 ani am mers la stomatologie ca aveam probleme cu 2 masele, dupa nu mai stiu cate plombe, m-m hotarat si mi le-am scos si nu mai am treaba...

| LaLaura a răspuns (pentru ombladon):

Ei i-a scos de tot maseau, cu tot cu radacina. si eu am 3 masele blombate, dar nu sunt scoase cu radacina, ele exista acolo, nu e gaura. Ideea e ca daca maseaua e curata si poate sa o salveze, o lasa asa, dar ii scoate nervu, dar asta la intrebarea pacientului, in urma unei radiografi si daca altceva nu e de facut decat sa o scoata definitiv.

| ombladon a răspuns (pentru LaLaura):

Plombatul este una scosul maselei este alta, ambele metode se practica, care-i problema ca i-a scos maseaua?

| LaLaura a răspuns (pentru ombladon):

Am editat raspunsul mai sus. e o mare problema sa scoti o masea fara sa ai o radiografie, fara sa stii daca nervu e afectat, fara sa stii daca nervii de la celelate masele, dentitii sunt afectate. Nu e normal sa curga sange si dupa 5 ore de la extractie, asta inseamna ca nu a facut-o bine, nu e normal sa te doare dentitia ( daca cauza a fost remediata, daca a fost ok facuta). Daca ti se pare normal ca pacientul sa sufere de dureri mari si scupa sange de la extactie de masea cu problema, atunci na, ma scuzi, gandim diferit.

| ombladon a răspuns:

Stiu ca nu se scoate o masea fara radiografie,si ca nu trebuie sa sangereze mult timp dupa extragere,oricum trebuie sa tina presat un pansament,si nu stiu cum ar mai putea curge, dar durerea este cat de cat normala, oricum poate sa te doara gingia si sa ai impresia ca te dor to dintii de langa...
Tot ce poti sa faci, este sa astepti, iar durerea o sa treaca...

| SkyPilot a răspuns:

Suna a macelar, nu a dentist. Ar fi trebuit sa insisti sa-ti salveze dintele. Te costa dar merita. Astazi se pot face multe. Ultima data cand am avut o problema, mie mi-a salvat un dinte cu radacina urat infectata. Multi au tehnica asta de a "rupe", mai ales cand pacientul are o varsta. Tendinta astazi este sa nu se mai dea antibiotic, ar fi trebuit sa ceri. Cu exceptia faptului ca nu a incercat de loc sa salveze dintele, tot ce spui suna normal. Pune un tampon acolo cand mananci sau bei, si clateste-ti gura cu o solutie salina 0.9%. O sa treaca destul de repede.

| BPAndrei a răspuns:

Daca ai avut probleme la masea in asa fel incat ea nu mai putea fi lasata acolo (e suficient sa fie crapata/sparta intr-o parte) in general maselele se scot, pentru ca sa nu iti strici cealalta masea (care "calca" pe cea crapata) si sa te trezesti cu ea in paine. Durerea este normala, daca scoti o masea care se misca de ceva vreme, zona pe care sta are timp sa se "vindece", din moment ce la tine a fost scoasa fara a avea la radacina vreo problema, a lasat in urma o rana urata si dureroasa. Amoxicilina este cea mai utilizata ca antibiotic pentru durerea de gingii si pentru a prevenii eventuale infectii, deci daca ti-a dat reteta este un must have sa o iei. durerea o sa dispara in timp, daca ai cum mergi la farmacie si ia spray petru amortit (nu stiu daca se mai da fara reteta si am uitat si cum se numeste, dar farmacistii stiu). dai 2-3 fas-uri inainte de somn, si daca ai noroc sa adormi in 1h ai scapat.

| Love_Flori_1995 explică:

Maseaua mea chiar nu mai putea fi salvata. Si nervul nu avea cum sa mi.l scoata nu stiu din ce cauza. Si singuru remediu era sa mi.o scoata. Stiam ca e singura posibilitate, dar nu ma gandeam sa ma doara acum asa tare. De medicamente mi.e frica sa iau. Daca am vreo infectie si se agraveaza si mai tare + ca eu stiu ca de la algocalmin sau paracetamol sangerarea se agraveaza. Si acum ma lua si durerea de ureche. Mi.a bagat seringa aia pana in creier laughing de baut apa nu am baut de la 4 si mancat la fel. Ceee sa fac? laughing

| LaLaura a răspuns (pentru Love_Flori_1995):

Ok, parerea mea e ca trebuia sa consulti si alt stomatolog, imi imaginez ce durere e sa iti scoata maseau cu tot cu nerv, pe mine ma durea enorm cand mi-a scos nervu, pentru ca nervul era inflamat si nu prea prindea anestezia.

| Love_Flori_1995 explică:

Laura, stiu ca asa era bine sa fac, dar cred ca stii si tu cum e sa te doara sa nu poti sa mananci sau sa dormi noaptea. Alta optiune nu aveam.
Ombladon, am tinut pansamentu ala 3 ore, de fapt il schimbam din jumatate in jumatate de ora. Si stiu ca pare scarbos dar pur si simplu mi se strangea sangele in gura. Si oricum avea si o culoare ciudata, spre visiniu asa. Si iti dai seama ca.l scuipam. Si nu ma doare gingia..ma doare doar acolo unde e extractia, si maselele le simt eu ca ma dor. Si vreau sa zic ca la gingie simt ceva tare, si aspru. E posibil sa-mi fi rupt osu ala? Am mai citit pe aici ca se poate. Si oricum prietenasu tragea tare cu clestele ala, n. avea stres ca ma doare sau cv.

| Love_Flori_1995 explică:

Multumesc de sfat Andrei, in seara asta sunt nevoita sa rezist, da ma duc maine la farmacie. Si e normal sa ma doara si urechea? Chiar spatiu ala dintre maxilar si ureche ma doare si mai tare. din cate am simtit acolo mi.a dat anestezicu. Da banuiesc ca trebuia sa imi treaca durerea de la intepatura pana acum.