| DreaMiss a întrebat:

As vrea sa intreb ce remedii naturale aveti pentru herpes la coltul gurii, de ceva timp stau cu el, este mare si rosu, daca stiti ceva din plante sau altceva va dau Funda + vot pentru cel mai bun raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MedyCoReEa2907 a răspuns:

Poti folosi pasta de dinti, dar ATENTIE! să fie fara mentol pentru ca ustura.mai poti folosi alcool(whisky, votca)sau cafea rece.tamponeaza usor! pune comprese cu suc proaspat de mere si portocale.Daca nu vrei sa folosesti aceste remedii poti sa mergi la farmacie si sa ceri alifie cu propolis sau galbenele, tindura de propolis sau iei un herpes-stop sau zovirax. sper ca ti-am fost de ajutor. fundita?

7 răspunsuri:
| NoChanceForUs a răspuns:

Strugurel.Nu stiu de ce se numeste asa, dar in schimb hidrateaza rapid si in 2-3 zile iti trece.La mine functioneaza.happy

| abcdefghijk1234567891011121314151617 a răspuns:

Si eu aveam cand eram mai mica. Mama ma dadea cu crema ZOVIRAX. In vreo 3-4 maxim 5 zile iti trece. Nu cred ca e alt remediu mai rapid. Incearca-l,garantat iti va trece. Dar sa nu mananci ceva acru,ca te va durea si mai tare. Incearca(daca poti) sa nu deschizi gura ff tare, ca atunci se crapa si nu e bine.
In concluzie, incearca crema Zovirax. Cred ca o gasesti la farmacie.

Sper sa iti treaca!
Pa!

| anonima13 a răspuns:

Din cate stiu cel mai bine e sa iti pui putina pasta de dinti pe locul unde se afla herpesul.
P.S.:cel mai bine ar fi ca pasta de dinti sa fie mentolatawinking
funda?:X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aciclovir

| winner_4622 a răspuns:

Pentru mine cel mai bun remediu pentru herpes este PROPOLIS. mi-am cumparat propolis spray, si in prima zi cand erupe ma dau din 2 in 2 ore. a doua zi nu se mai vad bubele si herpesul a trecut. poate buza ramane putin inflamata, dar dupa inca o zi de tratament cu propolis, herpesul a disparut. pentru mine este excelent, mai ales ca aciclovir nu mai are nici un efect.

| marianadinu a răspuns:

Solutie de bicarbonat de sodiu