| fataaaa a întrebat:

As vrea sa stiu cam la ce interval de timp se regleaza menstruatia,adica dupa ce a venit prima oara, cat timp mai poate dura pana vine regulat? Va rog fara raspunsuri jignitoare!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Depinde şi ce vârstă ai :)

În general, menstruaţia se reglează după 1-3 ani.
Dar, din păcate, sunt multe fete de 17-18 anişori care NU au ( încă ) CM regulat :(

Toate cele bune.

Sărbători Fericite!
http://i.imgur.com/1e0N7Bl.jpg

http://i.imgur.com/Li9mhMX.jpg

| fataaaa explică (pentru bursuc001):

Multumesc! Sarbatori fericite si tie!

| bursuc001 a răspuns (pentru fataaaa):

Cu plăcere happy

Mulţumesc şi euwinking

O zi frumoasă.

| Lola05 a răspuns:

În general e nevoie de câțiva ani, cam 2-3. Oricum unele femei nu vor ajunge niciodată să aibă ciclu 100% regulat, majoritatea au intervale ușor diferite între "sângerări" (28-32 de zile). Totuși, în timp vei învăța să-ți dai seama când urmează să-ți vină, după semnele pe care le vei primi de la corp (sâni umflați, un pic dureroși, coșuri, posibil balonare, stare de nervozitate etc, cu câteva zile înainte - mai exact ceea ce numim SPM sau sindrom premenstrual).
Nu văd de ce ar da cineva un răspuns jignitor la această întrebare, e formulată corect și caută un răspuns, nu e pusă de-aiurea. Deci cine comentează sau răspunde prostii, n-are viață și se ia de a altora laughing

| fataaaa explică (pentru Lola05):

Exact,tot timpul la fiecare intrebare pun aceasta propozitie, fiindca de fiecare data se gaseste un natarau care sa jigneasca pe toata lumea! laughing

| Felys a răspuns (pentru fataaaa):

Asta este o intrebare de bun simt si chiar nu vad de ce ar jignii cineva prin raspunsul dat,cat priveste ciclul exista sansa sa nu se regleze nicidata ceas,depilda mie nu mi s-a reglat perfect niciodata si mai am putin si ajung la menopauza,oricum asta nu trebuie sa te sperie,nu vor fi diferente mari, poate de o zi doua, sunt destul de rare femeile care au ciclu luna de luna la acelasi numar de zile, un plus sau minus de 2, 3 zile nu te va deranja cu nimic

| Lola05 a răspuns (pentru Felys):

Felys sunt câțiva figuranți notorii pe acest site, răspunsurile lor vin ca nuca-n perete, pentru că sunt unii copii care pun întrebări cât se poate de normale și se găsesc ei să vulgarizeze imediat situația și să facă aluzie la tot felul de prostii. Am vrut să raportez câteva întrebări dar nu pot pentru că sunt membru junior... sad

| Rebecca123 a răspuns:

Depinde de organismul tau.De exemplu, eu am de 2 ani si nu mi s-a regulat pana acum. Oricum nu trebuie sa te temi pana la urma tot ti se va regla.Totul tine de organismul tau. happy

| andreeaxxl a răspuns:

La mine e neregulata si mi-a venit acum vreo 3 ani si nu am nicio problema.