| marianadriann a întrebat:

as vrea sa stiu daca este cineva care stie cat dureaza o autopsie si al doilea lucru daca poate fi refuzata de catre cineva din familie. FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Autopsia este ceruta si aprobata in general de familie.
Din motive religioase, sau de alta natura, familia are dreptul sa refuze autopsia.
Autopsia dureaza cateva ore, depinzand de cat de ocupat este medicul, cum isi planifica munca sau cat de amanuntit trebuei sa cerceteze anumite organe afectate de boala sau anumite toxine, otravuri samd.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă există decizie legală, nu te poți opune.

| oz_1736 a răspuns:

Daca e moarte suspecta, degeaba te impotrivesti. Daca a murit in urma unei operatii usoare tip apendicita, fiere, se face obligatoriu. Daca a murit acasa si are lovituri sau vanatai, se face. Si mai depinde de varsta si circumstante.

| OctavianSps a răspuns:

Daca decesul nu s-a produs in urma unor cauze naturale, refuzul autopsiei nu va fi luat in considerare. Durata nu o cunosc dar cu siguranta ca trupul va sta in incinta spitalului 24 de ore.