| Alessandra23februarie2002 a întrebat:

as vrea sa va intreb... cum se pune o cupa menstruala? Ce este o cupa menstruala? Si la ce foloseste? Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| googirl a răspuns:

Cupa menstruala este o alternativa la tampoane/absorbante. Cupa este sanatoasa, ecologica si economica. Este foarte practica si usor de folosit doar ca la inceput iti ia putin timp pana te obisnuiesti. Aceasta cupa este foarte renumita in strainatate si este sigura 100% si te protejeaza 100% de scurgeri. Costa in jur de 100 de lei si o poti folosi pana la 10 ani. Foarte important: se plaseaza in vagin, in pozitie verticala dar nu ajunge pana la colul uterin. Ea vine fixata etanj pe peretii vaginali si se introduce atat cat sa nu ramana nimic pe afara si cat sa nu te jeneze, dar nu trebuie sa te chinui sa ajungi cu ea in jurul colului. Iti recomand sa iti iei o cupa de calitate, chiar daca e putin mai scumpa, cum ar fi Femmecup sau Mooncup, astea sunt englezesti. Trebuie sa stii ca utilizarea cupei menstruale poate modifica himenul, daca este cazul poti cauta marimi de cupe mult mai mici, cum ar fi cele nemtesti de la Meluna. Din fericire au aparut si la noi in Romania pe magazinele online. Eu sunt utilizatoare de cupa de 8 ani deja si nu am avut nicio problema. Mergi la mare, piscina cand vrei si cum vrei big grin

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi detalii la linkul :
http://www.contraboli.ro/......ale-video/

http://www.csid.ro/......t-4626988/

http://www.softcup.ro/

Toate cele bune!

| Anonimuserr a răspuns:

Cupa menstruala este un dispozitiv din silicon medicinal, de forma unui clopotel, ce se insera in vagin in timpul menstruatiei si colecteaza sangele eliminat. Daca va uitati la poza si cititi instructiunile de utilizare, nu e de mirare ca majoritatea femeilor sunt sceptice in a introduce ceva asemanator unui paharel in vagin si sa il mai tina acolo pe parcursul intregii zile.

Cum se utilizează?
Utilizarea cupei menstruale
(Intructiunile detailate le gasiti in prospectul produsului)
Cupa se pliaza intre degete si se introduce in vagin aplicandu-se ca o caciulita in jurul colului uterin. Peretii de silicon se muleaza perfect pe mucoasa vaginului si astfel, relateaza unele utilizatoare, nici macar nu se simte prezenta sa. Daca aplicarea este corecta si fluxul menstrual nu este abundent, sangele nu va trece de aceasta bariera. La extragere continutul se elimina in toaleta iar cupa este curatata prin sterilizare, de obicei prin fierbere in apa. Pentru ca acest proces dureaza, unele femei au a doua cupa la indemana.
https://www.youtube.com/watch?v=QfHF0p7X4MI