| anonim_4396 a întrebat:

A folosit cineva cupa menstruala?
ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Delia 75 a răspuns:

interesanta ca si concept dar mi se pare mult mai comod un tampon. mai ales la servici, nu vad cum as putea s-o golesc de 2-4 ori pe zi.

5 răspunsuri:
pupimik
| pupimik a răspuns:

O prietena de-a mea a folosit.si mi-a spus ca s-a patat... iar medicul ginecolog i-a spus sa nu o mai foloseasca deoarece poate face infectii urate.
Din proprie experienta...nu pot sa iti spun nimic pentru ca nu am folosit. Dar nici nu ma prea incanta ideea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O folosesc de mai bine de un an si ii dau nota 10, ofera confort, ma simt curata si uit chiar ca sunt la perioada. O recomand cu caldura.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iubita mea foloseste cupa menstruala de aproape un an.
Ciclul s-a redus cu 50% ca si cantitate (perioada s-a redus de la 3 zile la 2 zile sau chiar o zi si jumatate), dar in combinatie cu o activitate amoroasa destul de intensa si regim vegetarian (chiar si foarte redus in lactate). De la prima folosire s-a observat o scadere a cantitatii de sange menstrual cu 15% (deci cam atat i-as atribui acestei minunate inventii).
Am testat si reingerarea sangelui menstrual. O indic oricui are un pic de sange rece. In prezent chiar ne "batem" pe elwinking.
Serios vorbind reingerarea duce la o crestere incredibila a vitalitatii femeii, eliminarea 80-90% a pierderilor de minerale si tot ce mai contine sangele menstrual. La barbat reingerarea sangelui iubitei asigura o armonizare tot mai buna a relatiei, cresterea potentei, polarizare accentuata. Recomand realizarea fuziunilor amoroase cu continenta.
Probleme aparute la folosirea cupei menstruale: a mai uitat sa o scoata mai mult timp (12h) si cantitatea era mai mare decat capacitatea ei (s-a manjit un pic pe degete). La inceput amandoi ne cam invarteam in jurul instructiunilor de folosire si nu prea pricepeam cum de va intra asa ceva in vagin. Surpriza! a intrat din primawinking. Va necesita totusi cateva zile de acomodare, dar am incredere ca nu va veti lasa date-gata de o simpla cupa de siliconwinking
Alte avantaje:
-te ajuta sa observi foarte bine evolutia menstruatiei (se pot observa efectele imediate ale regimului alimentar si de aici puteti afla ce va face bine la menstruatie);
-puteti observa eliminarea cheagurilor, culoarea lor, sau alt gen de secretii ciudate (pe care le veti povesti medicului ginecolog si pun pariu ca il va ajuta mult in stabilirea tratamentului).

Mult succes si astept intrebari daca aveti (bineinteles, din practica)winking
eden.ro@gmail.com

| Cristinell90 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca nu esti intreg la minte cum poti sa inghiti sange menstrual

| RoxanaRoxy123111222333 a răspuns:

O folosesc deja de un an de zile, si nu as mai putea trece la absorbante clasice.
La inceput a fost putin mai greu pana am invatat cum sa o inser corect, dar de atunci nu m-am patat niciodata.
Iti las mai jos modelul pe care il folosesc eu
https://intimocup.ro/products/cupa-menstruala-liebe-roz-marime-s-15-ml

Aaaa, si faptul ca nu am mai cheltuit bani pe absorbante este un super plus.