| Anushka23 a întrebat:

Bună TPU.
Astazi am fost la ginecolog si a depistat ca am sindromul ovarelor polichistice. Mi-a recomandat anticonceptionalele Karissa.

Există vreo posibilitate sa iau in greutate?

Mentionez ca nu am fost niciodată o persoană slabă, si stau putin cu frică.

Vouă cum v-a reactionat corpul la aceste pastile? Ați întâmpinat vreo neplăcere pe parcursul tratamentului cu Karissa?

Este vreo problema dacă fumez pe parcursul tratamentului?

Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, exista si aceasta posibilitate, sa iei in greutate, datorita efectelor secundare ale anticonceptionalelor.
Sindromul ovarelor polichistice este reversibil, daca iti schimbi dieta nesanatoasa cu care te hranesti acum.

| aXy99 a răspuns:

E mai mult un mit, anticonceptionalele nu ingrasa. Totul depinde de nr. de kcal consumate.