| Fifylici a întrebat:

Am si eu o nedumerire.Luna asta am fost la medicul ginecolog pentru dereglarile mele menstruale. Mie ciclul nu mi-a mai venit de 6 luni si mi-a dat sa iau 2 pastile de duphaston dimineata si seara timp de 5 zile in care ar fi trebuit sa imi vina menstruatia si sa incep din prima zi de menstra cu anticonceptionalele desorelle si 7 zile pauza normala.Chestia e ca eu duminica seara am terminat de luat de duphastonul a fost ultima pastila, dar pana acum nu mi-a venit menstra in schimb de duminica seara incoa a inceput sa imi apara niste scurgeri de culoare verde ceea ce nu am mai avut in viata mea scurgeri de culoarea verde si ma doare foarte rau uterul.
Scurgerile alea se datoreaza faptul ca s-ar putea sa am si o infectie (nu mi-a depistat nimic de genul asta am facut doar o egografie abdominala iar consultul propriu zis nu a avut loc eu fiind inca virgina), sau scurgerile astea sunt de fapt menstruatia si asa se intampla dupa o perioada mai lunga in care nu ai avut menstruatie?
Tin sa precisez ca am fost diagnosticata cu sindromul ovarelor polichistice.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Este o problema grava, am citit despre SOP si, din cele descoperite de mine, chimicalele astea pe care ti le da sa te "indopi" cu ele nu trateaza efectiv boala, ci numai simptomele cauzate de ea. Si din destule surse mai am aflat ceva: ca unde produsele farmaceutice scumpe si daunatoare organismului esueaza, niste modeste plante ajuta, intr-un mod ce-l poti considera de-a dreptul miraculos. Dar nu avem de ce ne mira atat, pentru ca Dumnezeu a stiut ce face cand a creat toata minunatia asta de lume, pe cand industria farmaceutica cauta numai profitul, nicidecum sanatatea oamenilor.
Cauta cretisoara, coada soricelului, salvie, zmeur (ceaiuri) si ramai uimita de cate indicatii sunt pentru ele, trateaza orice problema legata de ciclu si altele. Ciudat, am citit undeva ca si vergeturile...
Iti urez insanatosire grabnica, si Domnul sa fie cu tine!

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Opreşti medicaţia şi mergi la endocrinologie pentru dozările hormonale şi o nouă ecografie dar la alt medic.
La ginecologie să te prezinţi atunci când se poate face o examinare completă, nu parţială.
Consumul de ceai de creţişoară care este stimulator hormonal natural reglează menstra.
Încearcă un tratament naturist este mai puţin agresiv şi este mult mai sănătos fără reacţii adverse. Nici medicul homeopat nu trebuie să-l uiţi.
Sănătate.
Pa, pa.

| arrriadna a răspuns:

Schimba medicul ca sa auzi si "a second opinion"(1) si nu e ok cu scurgerea aia verde. Dar poate ca nu e chiar verde, esti sigura ca mnu e o menstra mai "imputzita"?!(2).

| adellinas a răspuns:

Nu stiu de ce ti-a dat numai 5 zile tratament cu duphaston, eu am luat 10 zile si a 4 zi dupa ce am terminat tratamentul mi-a venit si menstruatia...mai asteapta putin poate vine, cat despre scurgerea verde...nu stiu ce sa zic nu am mai auzit asa ceva, mergi inapoi si spune-i despre asta