| Maria_Iulia_1999 a întrebat:

Bună ziua, tocmai am fost diagnosticata cu S.O.P (sindromul ovarelor polichistice) am aproape 30 de chisturi.Starile sunt cam acestea:anxietate,depresie,dereglări menstruale, căderea parului de pe scalp, am slăbit drastic. Va rog, cele care ati întampinat aceste probleme spuneți-mi și mie după cat timp v-ați revenit în totalitate?! Menționez ca urmez un tratament recomandat de ginecolog. Mulțumesc, sănătate la toată lumea!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi bine să faci și o analiză a hormonilor tiroidieni...pentru că simptomele acelea (mai ales slăbitul drastic) se întâlnesc și în cazul hipertiroidismului...

| flynn01 a răspuns:

Un tratament adecvat sindromului ovarelor polichistice, include și schimbarea stilului de viață. Prin urmare, dacă suferi de această afecțiune, va trebui să urmezi o dietă echilibrată și să faci mișcare. Dacă ești supraponderală, pierderea In greutate va fi de mare ajutor. Simptomele vor fi ameliorate, te vei simți mai bine, tratamentul va avea un efect mai rapid și vei reduce riscul apariției complicațiilor.

Evitati stresul! Faceti-va intotdeauna timp pentru cateva clipe de relaxare, in special pentru ca stresul contribuie la crestera fluctuatiilor de hormoni. Aromoterapia, yoga, meditatia si exerctiile de respiratie va pot ajuta sa va relaxati.

| Gianinag a răspuns:

Salut! Vin cu o întrebare la tine. Ai reușit să îți îmbunătățești stările legate de SOP? Trec prin asta și e nasol rău, mă simt foarte rău și aș vrea să știu dacă au rămas 'reziduuri' la nivel psihic după atât timp de la dingnostic.
Sunt la al doilea tratament deja, s-au înjumătățit chisturile pe ambele ovare dar apneea în somn, anxietatea, amețeala, greața și atacurile de panică încă le mai am.
Legat de anxietatea ta aș dori să știu dacă s-a diminuat. Îți mulțumesc frumos anticipat pentru răspuns. happy