| angel69lover a întrebat:

Astazi eram cu iubita mea, ne jucam cu apa, ne stropeam, mai precis eu pe ea... dintr-o data a inceput sa ma intepe la inima, cand trageam aer in piept ma sageta in zona inimii, chiar acolo unde simt ca bate! de la ce poate fii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| lacrima15 a răspuns:

În cazul în care înţepăturile de inimă sunt provocate de spasmofilie sau de atacuri de panică, se va trata lipsa de calciu şi de magneziu, minerale necesare unei contracţii normale a muşchiului inimii.

De asemenea, înţepăturile de inimă pot fi simptome ale bolilor endocrine, în special hipertiroidie, dar şi ale bolilor pulmonare, precum pneumoniile, bronşitele şi bronhopneumoniile. Aceste afecţiuni nu trebuie neglijate, întrucât pot degenera în miocardită, inflamaţie a muşchiului inimii care, netratată corect, poate duce la insuficienţă cardiacă.

4 răspunsuri:
| RandyMarsh a răspuns:

Nu cred ca este la inima, de obicei durerile de inima nu se manifesta prin intepaturi.
Daca spui ca te intepa cand respirai, cel mai probabil este de la coaste.
Probabil o nevralgie intercostala.
Ar trebui sa mergi la medic pentru o radiografie daca se repeta.

| DomnişoaraClannad a răspuns:

E de la adrenalina si eu patesc.

| DavidOsam a răspuns:

Cupidon.

| AlexHaiduc a răspuns:

Depinde cati ani ai daca ai intre 10-16 ani e de la cum cresti daca ai multi ani poate fi ceva lipsa de magneziu sau stiu eu ce trebuie sa contactezi un medic ca sa fi sigur nu trebuie sa te uiti dupa raspunsurile altora contacteaza un emdic daca te inteapa frecvent.