| z0r3Ns3n a întrebat:

Eram la ora de fizica si de o data incepu sa ma intepe inima tare doar atunci cand inspiram mult aer in piept, daca trageam mult aer, PAC o durere ca si cum mi-a bagat un cui in inima si ma mai durea cand ma intindeam. Hmm, aveam o pofta de intins dar nu puteam.
Ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| vangaelis a răspuns:

Posibil cel mult o nevralgie intercostala.
Ia Nimesulid sau oricare alt antinflamator.
Daca nu e asta, posibil sa fie o problema de natura pulmonara desi ma cam indoiesc. Necesita un consult specializat + radiografie toracica.
Cele bune!

| claudiacerasela78 a răspuns:

Mergi la doctor si iti va face o radiograma la inima. apoi iti va da un tratament. numai el poate stii ce e. Poate fi si de la colesterolul ridicat care impiedica circulatia sangelui la nivelul arterelor din cauza grasimii depuse. Daca nu ai o alimentatie echilibrata. poate fi una din cauze. Multa sanatate!

| vangaelis a răspuns (pentru claudiacerasela78):

1. Radiograma la inima? fetita draga tu ai idee ce inseamna o radiograma?
RADIOGRÁMĂ, radiograme, s. f. 1. Telegramă transmisă prin radiocomunicație; radiotelegramă.
Poate ai vrut sa zici radiografie, fie.

2. Colesterol ridicat la un pusti normal ponderal? ma cam indoiesc.

| z0r3Ns3n explică (pentru vangaelis):

Am 14 ani, mananc cand mi-e foame si nu cantaresc prea mult... 35 kg

| vangaelis a răspuns (pentru z0r3Ns3n):

Observasem si fara sa-mi spui. eu am apostrofat-o pe claudiacerasela78.
simptomatologia pare o nevralgie intercostala dar trebuie un consult medical mai amanuntit plus radiografie toracica.

| z0r3Ns3n explică (pentru vangaelis):

Hai ba fratee ca mi-e frica de injectii, doctori, etc

| test1999 a răspuns:

Exista foarte multe cauze, indicat ar fi sa te duci la un cardiolog si cu 50 lei faci un consult.