| Cristina12457 a întrebat:

Azi am calcat din greseala intr-un gard de sarma din fier. Nu mi-a intrat foarte adanc,dar mi s-a facut un pic de gaura si a curs niste sange. Cand calc pe picior ma doare. Dupa o ora aproximativ dupa ce am calcat mi-am pus niste apa oxogenata. Credeti ca mi se poate infecta daca nu am vaccin anti tetanus? (Sau cum se scrie) si credeti ca ar fi nevoie sa fac unul? Eu am auzit ca doar daca calci in ceva ruginit.dar nu stiu sincer. Va rog sa imi spuneti daca s-ar putea fara vaccin. Multumesc,

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Eu m-am taiat cu toporul, am avut o gaura de 6mm adancime, si cam 1cm diametru, nu am luat antitetanus si uite-ma dupa 8 luni perfect sanatos. Acuma desigur ca nici o persoana nu e la fel, toti suntem diferiti, poti totusi sa mergi la medic sa te interesezi.

6 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Nu cred ca o sa patesti nimic, eu am calcat intr-un cui, si nu am patit nimic, si nu am facut niciun fel de vaccin, de prin clasa a 6-a.

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Trebuie vaccin rapid.

| Sucigan_Razvan_1999 a răspuns:

-Cati ani ai?
-Nu prea cred ca ai nevoie de vaccin.

| napoleon16 a răspuns:

Nu sepoate trebuie sa faci vaccin neaparat! pentru ca este un fier. Sper ca te-am ajutat!

| Gosman_Cristian_1982 a răspuns:

Pai ar trebui sa te duci la doctor daca se agraveaza, daca se vindeca continua cu apa oxigenata si vaccinul antitetanos (uite asa se scrie) se face in maxim 6 ore de la accident si il faci din cauza ruginii sau muscaturi de caini.
ps:daca te doare tare doarunde e rana e intr-un fel normal dar daca te doare tot piciorul s-ar putea sa fie o problemuta.

| bogdan2405 a răspuns:

Daca nu era ruginit nu cred ca ai nevoie de vaccin