| DanutzzaMaria99 a întrebat:

Am o problema. Ieri m-am taiat la scoala de un gard si s-a facut o taietura destul de urata. Nu stiu daca era ruginit si desi nu a curs sange am zis sa merg sa fac vaccin anti tetanus. Doctora a spus ca nu este o rana foarte adanca si ca am facut in clasa a II-a vaccin. Acum sunt a 6-a. big grin Credeti ca ar trebui sa fac sau sa dau in continuare cu apa oxigenata? Funda si vot pentru cel mai bun raspuns! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Dacă n-a curs sânge tratează bine rana în continuare şi va trece happy

| danielaxyz a răspuns:

Crema de galbenele, cel mai bun antibiotic natural

| UnCorpSanatos a răspuns:

Apa oxigenata si un nidoflor (unguent antibiotic) deloc scump si se rezolva, nu trebuie antitetanus daca nu curge sange pe deasupra ai facut unu si destul de recent, nu is sanatoase atatea injectiiwinking