| Jeduine a întrebat:

M-am zgariat pe degetul de la picior cand am dat cu piciorul din greseala, pe strada, intr-o sarma mai groasa de fier. Era putin ruginita. Mi-a curs putin sange si m-am dus la farmacie si mi-am pus apa oxigenata si apoi plasture. Este necesar sa fac vaccin anti tetanos? Ce simptome ar trebui sa urmaresc? Ce se intampla daca nu fac vaccinul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

Nu trebuie sa stai sa urmaresti simptomele pentru ca atunci cand se instaleaza simptomele tetanosului e deja prea tarziu.Mergi acum la urgenta sa ti se faca vaccinul si cu ocazia asta ti se trateaza si rana.

| BGDs a răspuns:

Vaccinul anti-tetanic e obligatoriu. Simptomele care apar sunt contracturi musculare locale si semne de inflamatie locala ( roseata, caldura, durere, umflare, imposibiltatea executarii functiei locului respectiv)

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Deci e foarte indicat sa faci vccin anti tetanos, daca te infectezi o sa fie foarte grav se poate ajunge si la taiatul piciorului. asa ca mai bine fa injectia, te doare un pic dar scapi de o grija. nu stiu cum de nu te-au sfatuit cei de la farmacie

| hubbabubba_4047 a răspuns:

Nu cred ca se infecteaza. deci nu cred ca trebuie e doar o rana mica iti va trece.si daca ai fost la farmacie vanzatoarele au stiu sigur ce sa-ti deawinkingStai linhappy