| Ionela_Loredana_1994 a întrebat:

Bună TPU, azi cineva mi-a prins degetul mare de la mâna stângă în uşă. Prima oară am simțit o durere mică dar după nu mai puteam să țin degetul drept sau să țin ceva cu el. Dau fundă la cel mai bun răspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca pana maine nu se amelioreaza problema, mai ai durere, atunci mergi la ortopedie sa-ti faca o radiografiere la deget!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu o sa zic sa mergi la medic, ca... banuiesc ca stii si tu cand sa mergi.
Legat de durere, o sa dispara in timp. E normal ca nu mai puteai sa tii ceva cu degetul, la inceput.

| Bizon95 a răspuns:

TREBUIE sa mergi la medic

daca ai o fractura aia trebuie tratata, altfel ori se sudeaza osul gresit, ori la cea mai mica miscare/atingere a degetului se poate fractura din nou, se mareste fractura si nu se vindeca

daca nu ai fractura, macar iti da medicamente de durere

Răspuns utilizator avertizat