| 1Qwerty a întrebat:

Buna TPU.
Azi dintr-o data am simțit ca ma doare buza de jos și când m-am uitat in oglinda era foarte mare, aveam impresia ca pocnește, după care s-a mărit foarte mult și jumate din buza de sus. Înainte cu vreo doua ore am mâncat o mâna de semințe cu sare. Am mai mâncat și înainte semințe de alea și nu mi s-a mai întâmplat. Nu le mai simteam și aveam senzația ca am fost anesteziata ca la dentist. După o ora s-a umflat și cealaltă jumătate de sus și arată ca și cum mi-as fi pus acid. Doar ca acum le simt normal. Ma doare puțin dacă apas pe ele. In rest sunt tot umflate. De la ce ar putea fi? Sa fie alergie chiar dacă am mai mâncat și înainte semințe de la aceeasi firma?
S-a mai întâmplat cuiva?
Dau funda.
Scuzați categoria dacă nu e buna.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Emy52 a răspuns:

Wow...SAME
Așa am pățit ieri, tot de la semințe cu sare :/ (erau coapte pe plită de bunica :) )
Sincer nu știam ce poate fi, dar am găsit următoarele informații:
Poate fi de la:

Alergie alimentara sau de mediu/medicamente

Răni, tăieturi, arsuri pe față

Infecții

Acnee

Etc.

Îți atașez un link cu cauzele+ descrierea și un link cu moduri de tratare ( eu cred că îl voi incerca pe cel cu bicarbonat, sa vad daca am in dulap :) )

https://www.romedic.ro/mi-s-au-umflat-buzele-cauze-posibile-0P39889

https://www.aflacum.ro/......-2842.html

Baftă! Sper să meargă ce ți-am trimis!

PS: dacă nu te superi, mi-ar placea sa știu dacă a funcționat și pentru tine

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Or fi bagat acid hialuronic in seminte laughing

| OSLOMELBOURNE a răspuns:

Și mie mi s-a întâmplat sa le am puțin amorțite și umflate, e de la sare. Dar ce spui tu acolo e cam exagerat. Mai bine vizitezi doctorul.