| anonim_4396 a întrebat:

Buna,tpu.Azi la scoala m-am "luat la bataie" cu cineva.La un moment dat m-a strans de gat pana mi-a taiat respiratia.A durat 2-3 secunde.Problema este ca ma dor plamanii mai ales cand respir adanc, dar acum am vazut ca mi-a trecut putin. Poate fi ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Evita sa te mai iei la bataie.Nu poti sa stii ce se intampla, cum te lovesti si ce consecinte pot avea harjonelile din pauza.Mergi la doctor pentru a scapa de teama ca ai ceva.

| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, nu sta asa, du-te repede la medicul de familie sa te consulte, nu sta asa, acum poate ca nu este grav, dar cu timpul se poate agrava la respiratia pulmonara. Cere si tu o declaratie sau o scrisoare medicala de la medicul tau de familie, ca dovada de ce ti s-a intamplat, si poti face si o radiografoe la plamani. Nu va jucati cu sanatatea mai copii, ca apoi va aveti pe viata!

| Peaches a răspuns:

Iti va trece; organismul tau a fost bruscat, fortat, e firesc sa simti niste dureri.Numai cei din filme isi revin extraordinar de rapid dupa batai, oricat de dure ar fi. Pitic15, eu cred ca ar fi bine sa te tii departe de astfel de evenimente si asa vei evita durerile. De orice fel.

| Lila10 a răspuns:

Fiindca ai pus intrebarea pe TPU, inseamna ca nu vrei sa te duci la doctor, ma insel?
Daca deja ti-a trecut banuiesc ca nu e ceva grav, n-am sa mai pomenesc de doctor (doctorii = cei care iti mananca banii si nu fac nimic bine, parerea mea si altor 30 pe care ii stiu)dar ai putea sa eviti sa te mai iei la bataie, stii cum se zice : ''Desteptul cedeaza primul''! Pt orice eventualitate ia tratamente naturiste (merge de fiecare data)... Funda?

| Chimied a răspuns (pentru Lila10):

S-a intamplat de la ceva banal.Nu stiu cum se numeste faza aceea cand respiri adanc de multe ori dupa te strange cineva, si apoi lesini.Dar la mine in clasa toti o fac, mai putin eu si m-am certat cu cineva din acest motiv. Nu ma mai dor plamani, doar daca alerg (nu ma dor pentru ca alerg ci pentru ca "topai") si daca sar ma dor.E ceva care sa ma ingrijoreze?

| Lila10 a răspuns (pentru Chimied):

Daca sa te ingrijorezi? la asta nu iti pot raspunde daca si maine te simti rau, si poimaine, nu imi vine sa cred ca zic asta, du-te la doctor
Daca respiri greu uite aici : http://sanatate.bzi.ro/......usor-16316