| Safire17 a întrebat:

Azi mi-a venit primul ciclu menstrual. Si am o problema legata de acest lucru...Imi este cam greu de descris aceasta problema, dar as vrea un raspuns.

Azi dimineata cand m-am dus la toaleta inainte sa plec la scoala, dupa ce m-am sters, am vazut pe hartia igienica niste urme de sange. Nu m-am gandit deloc la ciclul menstrual, deoarece chilotii erau curati. Cand am venit de la scoala si am fost din nou la toaleta, am gasit un cheag de sange pe chiloti. Abia atunci i-am zis mamei si mi-am pus un tampon, din acela de zi, nu prea mare. Acum problema este ca am fost la toaleta acum 20 de minute si tamponul era curat, fara sange, insa, cand m-am sters am observat ceva urme de sange. Credeti ca este normal sa imi vina atat de putin? Mama a zis ca sigur e asa, deoarece este prima data cand imi vine menstruatia.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| JustDeedee a răspuns:

Da, nu e nicio problema, esti la inceput. De exemplu iti vine luna asta si nu-ti mai vine doar peste 1-2 luni. E normal, sau sa ti se opreasca o zi si sa-ti vina din nou peste 2 zile sau cu intarziere happy Nu e nicio problema.

Răspuns utilizator avertizat
| alexandraSela a răspuns:

De obicei prima data iti va curge ori abundent ori mai putin depinde de organismui fiecarei fete asa a stai linistita e ceva normal:X:X

| CrissuCristina a răspuns:

Da este complet normal, depinde, uneori si de cat de dezvoltata esti sau de varsta!

| Oana133 a răspuns:

Este normal sa fie asa, poate si luna viitoare va fi la felbig grin

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E normal, stai linistita. In primul rand, in general in prima zi sangerarea poate fi minima (la mine e exact cum descrii tu, desi am menstruatii de vreo 19 ani). In al doilea rand, primele menstruatii pot fi mai neobinsuite, fara ca asta sa aiba vreo semnificatie.

| Crucified a răspuns:

Fo0arte normal

| Uza a răspuns:

Stai fara griji!happy Nu e nici-o problema, asa se intampla la inceput. Mie de exemplu imi curgea parca era cascada si nu era zi fara sa nu ma patez si dura si vreo 6-7 zile sad a fost groaznic, asta a fost acum 5 ani dar acum imi vine normal si ma tine vreo 3 zile maxim 4.
Mie mi s-a intampla la inceput sa-mi vina si de 2 ori intr-o luna, si in alta luna nu mi-a venit deloc.
Asa ca stai linistita, e ceva normal!:*

| cmrbagj a răspuns:

E normal, nu te speria.Asa se intampla cand iti vine pentru prima data.
Va trebui sa-ti schimbi absorbantul regulat, iar mai tarziu vei fii nevoita sa-ti pui absorbant de noapte ca sa nu te patezi si pentru ca te tine mai multe ore.Ciclul va trebui sa-ti vina lunar, o data la 28 de zile, dar la tine fiind pentru prima data, e posibil sa nu fie asa. Daca te doare burta prea tare, poti lua o pastila (ex:Nurofen). Poate sa-ti vina si de 2 ori pe luna sau chiar sa nu iti vina regulat.In fine, BAFTA!:-))))

| Gergianaaaa a răspuns:

E