| danydanyxxn123 a întrebat:

Buna TPU.
Azi s-au implinit 5 saptamani de la operatia la deget din urma taieturii( mi-am taiat tendoanele si am fisurat osul degetului mare) si am fost la medic sa imi scoata brosele, el mi-a spus sa mai tin o saptamana atela si dupa sa incep fizioterapia. Intrebarea mea este daca imi scot acum atela, fara sa o mai tin o saptamana, poate avea urmari rele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Da, vindecarea se poate face defectuos daca nu mentii atela suficient. http://www.i-medic.ro

mariana
| mariana a răspuns:

Daca recomandarea medicului a fost sa mai pastrezi atela inca o saptamana pe deget, este important sa respecti aceasta indicatie, pentru a te vindeca corespunzator, chiar daca acuma simti ca, te-ai saturat sa nu-ti poti flexa degetul.
Poate avea urmari neplacute si nu este cazul sa risti.
Un gand bun si multa sanatate.