| andreiutza23 a întrebat:

Buna,mi-am fisurat osul piciorului 1/3 adica in locul tibiei in mijlocul tibiei mai exact, dar mi a fost si rupta carnea. ea fiind nevoita sa fie cusuta. am fost la doctor si m a cusut, m a curatat si mi-a zis sa revin peste 1 saptamana sa imi scoata ata... dar el nu mi a spus in cat timp se va vindeca osul? ps:fisura este de 4-5 cm si este prima fisura la piciorul stang.in cat timp se vindeca osul de ci?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Daca osul e doar fisurat, cam in 3 saptamani. Dar esti sigura ca e fisurat osul? Pare sa fi fost o rana deschisa care a sangerat, nu inseamna ca s-a fisurat si osul neaparat. Nu se intelege prea bine ce ai vrut sa spui, limba romana nu e punctul tau forte.

| andreiutza23 explică (pentru Empathizer):

Scrie pe foaia ce mi-a dat-o acasa ca exista o fisura de 4-5 cm. si cand ma uitam la rana se vedea ceva alb si ceva negru. acel negru cred ca era continutul osului nu ma prea pricep.

| Empathizer a răspuns (pentru andreiutza23):

Deci a fost fisurat si osul. Osul se vindeca in 3 saptamani, plaga cusuta se vindeca in 7 zile.

| funyartist a răspuns:

Pai daca nu ti-a pus atela sau ghips inseamna ca nu e ceva f grav deci probabil s-a videcat deja dar preventiv te sfatuiesc sa mananci niste iaurt sa bei lapte ( lactate in general) pentru ca ajuta la refacerea osului poti manca si niste fructe ( contin vitanina D si ajuta la fixarea calciului mai bine in os ) funda? plssssss

| andreiutza23 explică (pentru funyartist):

Beau des lapte. mersi mult:*