| MissPinkPurple a întrebat:

bunica mea are sangele gros si nu ii circula bine. ce poate face pentru a sil subtia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Exista medicamente antiagregante si anticoagulante care pot fi recomandate, dar cand exista anumite indicatii medicale. Medicul cuarant la va recomanda bunicii tale daca e cazul. http://www.i-medic.ro/medicamente

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
aici putem sa spunem cate-n luna si in stele, dar tot consultul unui medic este cel mai indicat si va sti cu siguranta ce are bunica ta si ce tratament sa urmeze..asa ca, fuguta la medic
O seara bunahappy

| Mayar a răspuns:

Vorbesti online cu un medic, la orice ora. http://www.assb.ro/ - la chat

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista medicamente speciale pentru asa ceva, medicamente pe care i le va recomanda un medic

| Rakanishuu a răspuns:

Ceapa ajuta la subtierea sangelui.

| hp8510p a răspuns:

Eu stiu de la bunica ca daca mancanci urzici se subtiaza sangele

| vangaelis a răspuns:

De regula trebuie mers la medic, sa stii.
dar ca fapt divers aspirina si ceaiul de macese.

| DumiY a răspuns:

Buna!
Probabil din cauza grasimilor din corp,a diabetului,medicamente.

Ar fi bine sa consume mai multe lichide apa si ceai verde si/sau negru.

Din cate stiu,usturoiul asjuta la subtierea sangelui,poate consuma cate un catel, sau mai multi in fiecare zi.

Gimbirul este la fel de bun ca usturoil, insa nu se recomanda persoanelor insarcinata(in cazul acesta nu se pune problema).

Poti incerca la farmacii sau la farmaciile naturiste, ceva care poate ajuta ca sangele sa se subtieze.

Pa, pa!

| floryn1993 a răspuns:

Aspirina ( acid acetilsalicilic)
aspirina în doze mici are un efect anticoagulant si este folosit pe termen lung ca sa diminueze riscul de infarct.

| AsafteiAndreiDaniel a răspuns:

Sa se duca la medic si-i va recomanda

| ChangeName a răspuns:

In primul rand ai putea incepe prin a nu mai cere sfaturi la persoane care stiu mai putine poate si decat tine...
cel mai bine ar fi sa te duci cu ea la medic sa iti spuma el ce trebuie sa faci... asa ar fi cel mai bine spun eu.
Transmitei insanatosire gravnica din partea meawinking

| Negrea_Amalia_1995 a răspuns:

Du-te la spital cu ea doctorul va sti ca sa faca nu mai sta fugi ca nu e bine