| BrokenAngels a întrebat:

bunicul meu are o problema foarte mare:uita foarte repede,uneori o scoate pe bunica mea afara crezand ca e un străin, iar uneori nu mai ma cunoaste nici pe mine si nici pe sora mea.Noaptea nu doarme,se plimba pur si simplu prin ograda sau prin livada. Odata,noaptea c-am pe la miezul nopții a mers de acasa,dimineata l-a cautat tatal meu si l-a gasit in padure, in pijamale.Adeseori cand vede vreun lucru din curtea unui vecin, merge la el si ii spune sa il dea ca e al lui.Ma tem ca s-ar putea intampla lucruri mai grave de atat, ce as putea sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Bunicul tau are Alzheimer... si bunicul meu avea.
Momentan nu exista medicamentele necesare stoparii bolii dar poate sa fie incetinita.

Boala are mai multe stadii care au intensitati diferite.
Cel mai bine ar fi sa incerci sa vorbesti cu ai tai... Trebuie vorbit cu medicul de familie ca acesta sa va trimita la un medic specialist.

Ce ai putea sa faci?
Fii prietenos/prietenoasa.
Nu il atinge brusc.
Daca nu te cunoaste explica-i frumos cine esti.
Daca tot nu te recunoaste atunci spune-i "copilul" lui x *x fiind parintele tau*. Persoanele cu aceasta boala isi amintesc evenimente din trecut deci o sa stie numele propriului sau copil.

Vorbiti si cu vecinii in asa fel incat acestia sa inteleaga situatia.
Lasati-l la plimbari doar insotit de cineva daca se poate.

2 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Cu Alzheimer e greu...
E nevoie de multă răbdare, grijă, blândeţe...
Consultaţi un doctor de specialitate pentru mai multe detalii!

| CuriousStuff a răspuns:

Dementa sau chiar Alzheimer. Trebuie sa-l vada cat mai repede un medic neurolog si sa inceapa tratament pentru stoparea/incetinirea bolii.