| S3nZZoR a întrebat:

Buna TPU......Cand eram mai mic(aveam vreo 12 ani) aveam probleme cu sanatatea, mai exact cu Aslo(aproape 1000). trebuia sa iau 20zile pe luna Cefalexin, iar din cauza asta mi s-au ingalbenit dintii(cu toate ca ma spalam pe dinti de 3ori pe zi). Acum sunt clasa a 10 si nu mai stiu ce metode sa folosesc sa imi albesc dintii: am incercat cu orice fel de pasta, cu sare, cu bicarbonat si sare, cu bicarbonat si lamaie si niciun rezultat. am mers si la dentist si mi-a zis ca nu imi poate face nimic pt ca am 2dinti lipsa(nu au mai crescut din cauza antibioticelor).
Rugamintea mea e urmatoarea: imi puteti da nişte metode de albit dintii?
DAU FUNDITA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Antibioticul s-a depus in dentina, substanta care se gaseste sub smalt si la cer nu poti ajunge din exterior. Deci nu merita sa te speli cu nimic special, nu exista, din pacate, nici o cale de albire a dentinei.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă nici la stomatologie nu este leac, aici nici atât.
Mergi în continuare pe pastă de dinți cu efect de albire, clătești gura cu apă după fiecare masă dacă nu ai posibilitatea să faci periajul. Nu uita că și cafea și ceaiul îngălbenesc dinții, tutunul de asemenea.
Pa, pa.