| anonimulmut a întrebat:

Buna, TPU! Ce ar insemna ca de ceva ani de zile, cand ma enervez imi scap niste pumni in cap?
Am niste momente in care simt ca o iau razna, nu mai pot...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa vezi un psihiatru, ai incercat?
Daca nu, cred ca este timpul sa-l vezi cat se poate de urgent, pentru ca acesta nu-i un comportament normal si nici sanatos.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce simți înainte să te enervezi, adică exact în momentul în care începe enervarea?

| anonimulmut explică (pentru sadrian46):

Am o viata care ma streseaza. simt ca nu ma pot controla si cedez. simt niste nervi foarte puternici, pe care nu i pot controla.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonimulmut):

Te stresează viața sau ceva concret din viață? Dacă vrei să te schimbi, să te poți controla, mesaj privat sau felicitare și rezolvăm.

| anonimulmut explică (pentru sadrian46):

Sunt mai mult factori...

| anonimulmut explică (pentru sadrian46):

Sincer, decat sa stiu ca am nevoie de un psiholog sau ca sunt psihopata, prefer sa stiu daca ceea ce fac eu prezita probleme neurologice...

| sadrian46 a răspuns (pentru anonimulmut):

Ai probleme de interpretare a realității, care nu țin strict de neurologie. Neurologia este o componentă.
Ai spus așa. Sunt mai mult factori.
Alege unul care te stresează. Cum simți că te stresează?

| StupidCucumber a răspuns (pentru anonimulmut):

Nu poți schimba nici unul din acei factori?

| anonimulmut explică (pentru StupidCucumber):

Ba da, sa renunt la ceva ce ma pasioneaza si in acelasi timp ma streseaza si sa ma mut in munti... laughing)

| anonimulmut explică (pentru sadrian46):

Am momente si momente... ca in viata oricarui om.

| StupidCucumber a răspuns (pentru anonimulmut):

Dacă încerci să iei o pauză să zicem de minim o săptămână te-ar ajuta?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ar fi cazul sa vizitezi un psiholog, poate chiar un psihiatru. Oricum, pana la asta poate mai intii ar trebui sa iti revizuiesti stilul de viata si sa elimini ceea ce ar putea conduce la asta (cafea, alcool, energizante, dulciuri, fast food, relatii toxice).

| 1997onur a răspuns:

Looooool xddddd laughing)))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa un sport care sa te suprasolicite mult fizic, crede-mă te va ajuta enorm.

| Jouliete a răspuns:

Te simți vinovat cand faci asta? Ai cumva anumite amintiri care te dor? Ai persoane cae te fac să te enervezi? Stresul ar putea fi un factor în sensul în care simți că ai prea multe pe cap și nu le faci față si șimți că ti-a ajuns, că ți s-a pus lumea în cap și nu mai reziști. Eu ți-as propune relaxare, meditație și odihnă și chiar dacă poate tu nu vrei, o vizită la psiholog ajută pentru că iți va putea spune ce ai.

| anonimulmut explică (pentru Jouliete):

O sa merg la un psiholog... adevarul este ca nu prea am timp pentru mine si nici sa dorm nu am timp. dar nu ies in oras, si imi frec timpul cu vicii. am activitati pe care le fac, si trebuie si nu mai apuc si ma depasesc...

| anonimulmut explică (pentru Jouliete):

Plus ca ma simt foarte obosita, si sunt si firea care incearca sa bage la c*r, sa para ca n are nimic, dar nu este o oboseala fizica ci psihica... dar si fizica, de fapt. mi e somn, n apuc sa dorm calumea si ma trezesc nervoasa (nu tot timpul) dar am momente si momente.

| Jouliete a răspuns (pentru anonimulmut):

Lipsa somnului și odihnei să ști că afectează. Ia o pauza de la toate și fă ce vrei tu ce îți dorești tu.

| anonimulmut explică (pentru Jouliete):

Ce as face asta... crede ma. o sa merg la un psiholog, am nevoie sa vorbesc cu cineva fara sa spuna ca ma vait sau ca sunt superficiala.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonimulmut):

Și psihologul o să doarmă în locul tău?