| petertb a întrebat:

Ce este ala certificat medico-legal si in ce situatii se da?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Ord.1134/2000 (http://www.medicinalegala.eu/ordin1134.html):

* Art 9, litera c: prin certificat medico-legal se intelege actul intocmit de medicul legist la cererea persoanelor interesate si care cuprinde
date privind examinarea medico-legala

*Art. 15 : Examinarile medico-legale in vederea eliberarii certificatelor medico-legale, la cererea persoanelor interesate, se refera la :
a) constatarea virginitatii, capacitatii sexuale, varstei, conformatiei sau dezvoltarii fizice in circumstante precum constatarea
virginitatii sau deflorarii, viol, perversiuni sexuale, obtinerea pentru minore a dispensei de varsta in vederea casatoriei, precum
si constatarea starii obstetricale in cazuri de sarcina, viduitate, avort, nastere, lehuzie;
b) constatarea leziunilor traumatice recente, inainte de disparitia leziunilor externe, dar nu mai tarziu de 30 de zile de la data
producerii;
c) constatarea infirmitatilor si a starilor de boala consecutive leziunilor traumatice certificate conform lit. b);
d) constatarea capacitatii psihice, in vederea stabilirii capacitatii de exercitiu necesare pentru intocmirea unor acte de
dispozitie si in cazul bolnavilor netransportabili, cu suferinte evolutiv letale sau aflati in stare grava in conditii de spitalizare;
e) constatarea starii de sanatate, avand ca scop stabilirea aptitudinilor unei persoane de a exercita o anumita activitate sau
profesie.

| thalyslly a răspuns:

Certificatul medico-legal se face la medicina legala nu de medicul de familie.atunci cand ai fost batut sau agresat, se elibereaza la cerereceva funny am o prietena medic legist si in ultima vreme merg tigani la ea cu pirandele mici sa vada daca mai is virgine si sa le dea certificat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se ofera de medic, si practic este o foaie semnata si stampilata de doctor in care se prezinta situatia ta, daca ai lovituri, daca sunt vizibile, cat de grave sunt ranile, etc. Totul se prezinta in detaliu, precum si daca a fost necesara internarea, tratament, etc.

Acesta se ofera numai atunci cand tu personal il ceri de la medicul respectiv. De obicei de la medicul de familie, dar cred ca poti sa-l faci si din spitalul judetean sau medicul care te trateaza in momentul respectiv.

Din cate stiu, daca nu e medicul de familie te costa 30 sau 40 de lei, si cam atat. Il poti folosi in cazul in care te judeci sau vrei sa depui o plangere impotriva cuiva la politie si ai dovada prejudiciilor care ti le-a adus el. Ma refer la "vanatai" sau probleme de sanatate cauzate de acea persoana tie.

O zi buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai romaneste si ca sa-ti faci o idee, dupa ce o persoana e batuta mar si necesita cel putin 20 de zile de spitalizare se elibereaza certificatull pentru ai servi sa-l bage pe ala la judecata.laughing cam asta e. Dupa 20 de zile chiar daca nu spui ce s-a intamplat, lovituri fiind sau mai stiu eu ce rana cauzata de obiecte precum cutit sau mai stiu eu ce, medicii se autosesizeaza si iti elibereaza acest certificat.

| Madayna a răspuns:

Certificatul medico-legal se elibereaza atunci cand o persoana este vatamata corporal, plina de vanatai si de alte semne.