| luisas45 a întrebat:

Bună TPU, ce înseamnă când ai o scurgere vaginală brânzoasă urât mirositoare şi în exces însoţită de mâncărimi şi usturime? Precizez că acum 3 săptămâni am avut herpes genital exact la fel ca şi acum, am impresia că a recidivat, contact sexual nu mai am de 6 zile fiindcă folosesc Zenella Med până voi ajunge la medicul ginecolog, ajutor

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Hereiam7 a răspuns:

La fel am avut si eu, mancarimi, usturimi, o scurgere alba, uneori galbuie, asa bucatele, da nu mirosea, numai exteriorul, vulva miroasea. Am zis ca e candida si am spalat cu tantum rosa si am pus canesten 3 ovule. Mi-a trecut cateva zile, am dat si cu crema canesten, si degeaba, reaparusera simptomele astea dupa cateva zile de cand am pus ovulele si am decis sa merg la ginecolog, desi nu prea voiam, dar nu am avut ce sa fac, am vrut sa repet cu canesten, dar m-am gandit ca mai bine merg, decat sa ma mai tratez eu singura si sa nu imi treaca. Eu zic sa nu mai amani sa mergi la ginecolog si sa iti dea tratament, e cel mai bine.

| luisas45 explică (pentru Hereiam7):

Mulţumesc mult pentru răspuns dar lumea de aici dau răspunsuri inutile ca şi cum de igienă că nu mă spăl şi chestii, mă spăl zilnic ca orice femeie şi folosesc şi anticoncepţionale, am auzit că şi din cauza AC se poate produce candidoza, mai durează până merg la ginecolog sunt aşa de 3 săptămâni tot mă chinui cu usturimi, mâncărimi şi arsuri în interiorul vaginului, la exterior, la vulvă. Momentan folosesc Zenella Med, mai am încă 10 zile de luat. La candidoză aşa este secreţia? Alb-gălbuie şi brânzoasă aşa în bucăţele? Ce să fac până ajung la ginecolog?

| Hereiam7 a răspuns (pentru luisas45):

Cu drag! Nu-i baga in seama. Te cred...si eu m-am chinuit, prima data abia mergeam, imi venea sa plang zilele alea, si cand stateam, sau ma miscam putin, groaznic...da, asa e, erau bucatele albe mai mult, prima data m-am speriat cand mi-a aparut, la intrare in vagin aveam alb de ala si incercam cu degetul sa curat si nu se ducea, era cumva lipit, ma gandeam ce am alb de nu se ia, credeam ca e altceva, ca-i buba sau ceva, dar nu, era doar secretia. Poti sa te dai cu crema de galbene, sa iti mai calmeze usturimea, mancarimea, mie mi-a mai calmat, si canesten crema m-a ajutat cateva zile, dar daca nu ma dadeam o zi doua incepeau iar. Mai este miconazol crema tot pentru candida, si la fel, a calmat.

| luisas45 explică (pentru Hereiam7):

Îţi mulţumesc enorm de mult, lumea de aici crede că candidoza se face că nu te speli, de fapt am aflat că se poate face şi din cauza la AC din cauza schimbării hormonilor, ph-ul, e ok dacă i-au zenella med? Mai am 10 capsulei, încă o întrebare, cumva capsula se topeşte în vagim şi produce scurgeri subţiri după o oră de la introducere? Aşa mi se întâmplă mie

| Hereiam7 a răspuns (pentru luisas45):

Sunt mai multe cauze, sa creada ce vor, nu-i baga in seama. Da, se topeste in vagin, apoi curge. Nu are ce sa iti faca rau, dar nu stiu daca trateaza direct candida, care este fungica. Daca chiar nu mai poti suporta mergi la ginecolog si ii spui ca ai luat zenella med, si ca mai ai de luat, ea te vede, iti face analize de secretie, si stie sa iti dea sau nu alt tratament. Eu cred ca tot iti trebuie alt tratament in afara de zenella, ceva antifungic. Poate sa iti zica sa continui cu zenella apoi sa iei tratamentul pe care ti-l da, sau sa nu mai iei zenella si sa incepi direct ce iti da.

| luisas45 explică (pentru Hereiam7):

Da dar am şi herpes genital cred, adică acum 3 săptămâni am avut contact cu partenerul meu şi a doua zi i-a ieşit herpes şi de atunci am mâncărimi, arsuri, usturimi, arsuri mari la contactul sexual şi după de îmi vine să plâng atât de rele sunt. Mă gândesc să nu să fi combinat, herpesul şi candidoza şi a ieşit ceva urât şi e naşpa rău cu secreţia asta pe bucăţele, rămân pe chilot şi când le ia un deget şi apăs parcă se topeşte. E urât rău de tot în toate acestea 3 săptămâni am avut doar 4 contacte sexuale până acum 5 zile de când i'au zenella med. Sunt chinuită, peste câteva zile fac luna de când mă chinui, doctorul meu ginecolog este în concediu. Abia după 15 revine la cabinet

| Hereiam7 a răspuns (pentru luisas45):

Da-te cu crema pana atunci ca sa mai calmeze usturimea si mancarimea si continua cu zenella...

| luisas45 explică (pentru Hereiam7):

Ce cremă pot folosii?

| Hereiam7 a răspuns (pentru luisas45):

Ti-am spus in alt comentariu de mai sus

23 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"ce înseamnă când ai o scurgere vaginală brânzoasă urât mirositoare şi în exces însoţită de mâncărimi şi usturime"

problemă de igienă, aia e!

| luisas45 explică (pentru sierra1):

Igiena e făcută corect zilnic

| luisas45 explică (pentru sierra1):

Dacă nu eşti aici să dai un răspuns calitativ, de ce comentezi aiurea?

| sierra1 a răspuns (pentru luisas45):

Calitate mami, inseamnă să te SPELI! Aia e problema ta - grav că nici nu ințelegi asta!

| luisas45 explică (pentru sierra1):

Tu te speli? Şti şi tu ce înseamnă o candidoză sau te-a făcut mă-ta sănătoasă? Să ai tu atâtea boli de câte ori mă spăl eu zilnic

| luisas45 explică (pentru sierra1):

Şti ce-i aia o infecţie? Sau o candidoză? Nu are legătură cu igiena atâta timp cât te speli zilnic, aşa că nu mai comenta aiurea, nu-ţi este aici locul

| sierra1 a răspuns (pentru luisas45):

" luisas45: aşa că nu mai comenta aiurea, nu-ţi este aici locul"
ia uite drăguță:

" Anonim140 a răspuns (pentru luisas45): Cel mai bine ca amandoi sa fie curati inainte..."

CONCLUZIE: igiena mami, igiena!

| sierra1 a răspuns (pentru luisas45):

"| luisas45 explică:...Să ai tu atâtea boli de câte ori mă spăl eu zilnic"

multumesc pentru urări, inseamnă că voi avea ZERO boli!

| sierra1 a răspuns:

Rog atenționarea userului pentru mojicie și mitocănie in exprimare!

| sierra1 a răspuns:

Rog incă odată, atenționarea userului pentru bădărănie și mitocănie in exprimare!

| TheGentleman a răspuns:

Cu ocazia asta, ați aflat că sexul nu-i o jucărie.

Cât despre herpes, va rămâne toată viața în corp și va apărea ori de câte ori sistemul imunitar este scăzut. (este o infecție destul de comună și se transmite și prin contact cu pielea sau sărut)

Analizele și vaccinurile le-ați făcut înainte?

(Vaccinul HPV)

| luisas45 explică (pentru TheGentleman):

Nu, nu am făcut dar m-am ales cu herpes

| StefanChriss a răspuns:

Din descrierea ta, daca este descrisa corect, cel mai probabil este o infectie genitala joasa de etiologie fungica, probabil Candida. O sa primesti un tratament antifungic si in doua saptamani o sa fii ok.

| luisas45 explică (pentru StefanChriss):

Mulţumesc pentru răspuns

| BuBBlesykeSs a răspuns:

Ovule macmiror sunt foarte bune.
Si eu am avut probleme cu o mâncărime am luat o de la un wc public și am folosit 3 zile și n am mai avut nimic.