| Alinaintreaba059 a întrebat:

Buna! Acum o saptamana cred ca am racit. Am avut putin rosu in gat, dupa imi curgea nasul galben verzui, am avut tuse seaca apoi putin productiva. Pastile nu am luat nimic, am facut cateva remedii naturiste, miere cu lamaie si am mancat usturoi.
Faza este ca, mucusul acum e transparent, nu prea mai crge nasul, dar e infundat, si mai tusesc rar, tuse seaca. Chestia naspa este ca dupa ce tusesc parca simt ca nu pot respira cateva secunde. Simt ca respir putin mai greu si ma mai doare capul in zona fruntii. Dorm foarte lejer pantaloni scurti si tricou, dar ma trezesc transpirata si imi este foarte cald si simt ca imi ard pometii, si cateodata imi e frig. Am si menstruatie, ziua a doua.
E posibil sa imi fi trecut raceala sau e ceva mai grav si trebuie sa merg la doctor? Si aceste "calduri" brusti pot fi un simptom menstrual sau e din cauza racelii. Precizez ca nu am facut febra de la initierea racelii.
Imi simt tot gatul uscat, nasul infundat, respir mai greut. Poate fi si din cauza ca am respirat aer rece?
Ofer funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| JustDeedee a răspuns:

Buna! Pare a fi o raceala normala netratata corespunzator. Parerea mea ar fi sa mergi la medicul de familie pentru un consult. O sa-ti ofere tratamentul corespunzator si cu siguranta vei putea avea niste sarbatori linistite asa. Multa sanatate iti doresc!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Aerul rece nu răcește. Răceala e viroză, atac al virușilor.

| Dragobeta a răspuns:

Nu te-ai tratat si boala a avansat. De aia abia acum faci febra.