| alinamoise66 a întrebat:

Ce mancare i-mi recomandati pentru porcusorul meu de guineea? (din comert).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

In mare cred ca stii dar:

http://www.taifasuri.ro/......-2010.html

http://gralshop.ro/......p-475.html

1 Asigura-i necesarul zilnic de fan

Deoarece porcusorii de guineea nu asimileaza mancarea, vor manca mult mai des, in comparatie cu alte rozatoare.
Porcusorul trebuie sa aiba in permanenta fan la dispozitie. Astfel ii asiguri necesarul zilnic de fibre, pe care nu le poate acumula din restul mancarii dar si o buna functionare a sistemului digestiv.
Atentie! Nu ii da fan daca acesta a stat in umezeala, a mucegait sau si-a schimbat culoarea initiala, deoarece ii poate face rau.

Citeste mai mult pe: http://casa.acasa.ro/......-8589.html

Legumele si fructele proaspete
Alaturi de fan si de mancarea cumparata pentru ei, porcusorii de Guineea trebuie sa primeasca fructe si legume proaspete zilnic. Nu uitati de verdeata care este foarte necesara in alimentatia porcusorilor. Evitati salata iceberg pentru ca are valaore nutritionala redusa. Alegerile bune includ: varza furajera, patrunjelul, spanacul, gulia verde, papadia si salata romana. Evitati sau limitati: varza, broccoli, si alte legume de acest tip care pot duce la balonare. Evitati de asemenea cartofii. Alte legume si fructe care pot fi oferite porcusorilor de Guineea sunt: morcovii, merele, caisele, bananele, afinele, strugurii, portocalele, capsunile si rosiile.