| CosminBoss22 a întrebat:

Bună TPU,ce pot sa fac daca am tulburare obsesiv compulsiva? Eu din cate am citit asta se poate trata doar cu psihiatru dar nu cred ca tatal meu m-ar crede daca i-as spune ca am aceasta tulburare si nici nu cred ca si-ar permite sa ma duca la psihiatru,dar simt ca nu mai rezist cu aceasta tulburare,devine din ce in ce mai greu de suportat si se agraveaza din ce in ce mai mult, ce pot sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Daca esti elev, psihiatrul este gratuit cu trimitere de la medicul de familie, la fel ca orice alt medic si serviciu medical decontat de CNAS.

Vorbeste cu parintii tai, incearca sa le explici cum te simti si nu cred ca vor avea probleme in a merge cu tine la psihiatru, din moment ce este gratuit si inspre binele tau.

Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Smolbean a răspuns:

Sa mergi la doctor, sa discuri cu el, apoi el te va îndruma unde trebuie sa mergi

| Mariaa2004 a răspuns:

Se poate trata la psiholog, nu este nevoie de psihiatru.