| Viitorulapropiat a întrebat:

Hei... am o problema. Am fost la medicul psihiatru si am fost diagnosticat cu depresie si tulburare obsesiv compulsiva. Chestia este ca totul a luat-o razna, medicamentele nu-si mai fac efectul si marti trebuie sa ma duc la un nou control. Dar simt ca nu mai rezist, aud in continuu anumite lucruri. Nici macar n-am mai putut sa mananc, deoarece imi apar incontinuu imaginile unor agresiuni petrecute mai de mult. Ce pot sa fac macar pana marti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Antidepresivele amelioreaza simptomele, dar ele nu iti alunga gandurile negative, asta se face prin psihoterapie.

5 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Medicul ar trebui sa stie ca este o urgenta.
Incearca sa iesi in parc si sa socializezi, ia mereu pe cineva langa tine ca sa nu fi singura, asculta muzica, vizioneaza un film ce te binedispune.

| Donsavas a răspuns:

Buna! Te gandesti tu prea mult la suferinte si pericole, asta se intampla. Medicamentele si-ar face efectul (de calmare) daca ai avea putina incredere si rabdare. Nu dispera! Nu mori dintr-o criza nervoasa. Medicamentele astea nu fac minuni, iar medicul nu te poate ajuta mai mult decat a facut-o dandu-ti niste pastile de dormit. Psihologul este singurul cu care ai putea discuta despre problemele tale psihice. Pe doctor doar il informezi, iar acesta ajusteaza medicatia.
Parerea mea este ca ar trebui sa mananci, sa-ti faci o baie, sa faci putin sport, sa iesi la Soare sau sa dormi. Daca renunti la obiceiurile astea firesti omului, sa nu te miri daca iti va fi mai rau.
Creierul are nevoie de vitamine, proteine, grasimi pentru a functiona corect. Somnul te ajuta sa te organizezi mental. Plimbatul si ingrijirea personala iti mai ocupa din timpul liber, caci ai, avand in vedere ca esti tot timpul pe ganduri.
Daca consideri ca nu-ti este bine iar pastilele sunt ineficiente, mergi pe picioarele tale la urgente sau la spitalul de neuropsihiatrie si cere-le lor ajutorul. Cei de pe salvare iti pot face un alt calmant iar cei de la spital te-ar putea interna, pentru un tratament mai bun. Te poti interna pe semnatura ta, urmand sa te linistesti acolo, dupa care poti merge acasa.

| AlexSalling a răspuns:

Sa te calmezi, asculta muzica, uita-te la un film, la un serial, ocupati timpul si mintea. Si eu am avut ceva de genul, doar asta poti face ca sa rezisti. Medicamentele nu-si au rostul, iti spun din experienta. Bafta dragule!

| Miss25JK a răspuns:

Ceai de tei, sunatoare, ocupa-ti mintea cu ceva, ocupa-ti timpul liber pana cand adormi, sa nu ai timp sa gandesti altceva.

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

De obicei, acele lucruri pe care le-ai trăit te vor "bântui" până ce le vei învinge. Bineînteles, Nu vei reuşi asta de unul singur.
Eu îți recomand să încerci să vorbeşti cu psihiatrul cat de curând, dar, dacă nu poți, încearcă să te relaxezi, să scapi de tensiunea acumulată.
Îți recomand plimbările în aer liber, încearcă să scapi de toate chestiile mohorate din casă şi să le inlocuieşti cu obiecte mai viu colorate, ce au un efect calmant ( verde lămâi, albastru deschis etc)
Dacă ai un animal de companie ( câine sau pisică) petrece mult mai mult timp cu el, iar dacă nu ai cumpără-ti sau adoptă unul ( crede-mă, "necuvântătoarele" au un dar extraordinar de a linişti şi ajuta omul )
Dacă vrei, poți apela la cristale. De exemplu, cuarțul roz ( datorită culorii sale şi proprietăților energetice ) are darul de a vindeca şi de a aduce dragostea.