| Franziii a întrebat:

Ce pot sa manc cand iau Prednison? Stiu ca trebuie regim fara sare... dar lactate am voie? sau prajeli?
Cine o mai facut regim fara sare sa-mi zica, va rog puppy dog eyes

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Fara sare inseamna fara sare, poti manca orice numai sa nu aiba sare - deci lactate poti manca dar nu telemea, ca are sare, nici branza topita, ca are sare, nici cascaval, ca are sare, poti manca iarturi, branza de vazi, smantana, lapte, si mancare gatita de orice fel, inclusiv prajeli de care spui tu, dar fara sare. nu hot-dog, nu hamburgheri, nimic de genul asta si nimic mezeluri. problema este ca acea substanta din prednison in contact cu sarea blocheaza eliminarea apei din organism, deci o sa retii toata apa si o sa te umfli si poti face chiar blocaj renal, de aceea nu ai voie sare. sanatate multa, ai grija de tine!

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Lactatele sunt sarate de la natura (ma refer la lapte pur si simplu), de aceea trebuie sa eviti lactatele. Poti insa consuma in cantitati rezonabile (un pahar de lapte si 150-200 mg de branza dulce de vaci sau iaurt pe zi). Mare atentie daca cumperi produsele, citeste pe ambalaj sa nu aiba sare adaugata. Poti manca prajeli, desigur, daca ai grija ca produsele parjite sa nu aiba sare anterior (adica nu ai voie sa mananci carnati, mici, cartofi semipreparati, etc). In rest, incearca sa mananci multe fructe si legume pe care sa le condimentezi cu altceva si mancare gatita (care este mult mai buna fara sare decat ar fi ceva prajit). Poti incerca sa-ti condimentezi mancarea cu piper, ardei iute, suc de lamaie sau condimente variate (oregano, busuioc, rozmarin, usturoi, etc).