| SkivoRo000 a întrebat:

Daca am urticarie ce am voie sa mananc si ce nu? Doctora mi-a spus ca nu am voie ciocolata, sare, cafea.
Dar cica trebuie un regim. Undeva am citit ca ai voie sare dar putina, undeva cica ai voie oua, dar in alta parte nu habar n-am.
Vreau sa stiu cineva care s-a confruntat cu problema.
Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

La urticarie NU ai voie:
- oua, lapte, branza, carne, ciocolata, prajituri, cafea.

Regimul asta alimentar se tine macar 7-10 zile, ca organismul sa scape de toxinele din ficat si stomac.
Mananca doar: supa de zarzavat, zarzavaturi la cuptor, gatite sau coapte, ori pe gril, orez gatit, salate de cruditati si fructe proaspete.

| SkivoRo000 explică (pentru Violleta2022):

Am voie ceaiuri?

| Violleta2022 a răspuns (pentru SkivoRo000):

Da, ai voie ceaiuri de plante: musetel, menta, sunatoare, tei.
Nu ai voie ceai verde, negru sau alte ceaiuri artificiale.

| SkivoRo000 explică (pentru Violleta2022):

Apa minerala cu lamaie oare am voie?

| SkivoRo000 explică (pentru Violleta2022):

Aa da, si la ceai pot pune o lingurita de zahar?

| Violleta2022 a răspuns (pentru SkivoRo000):

Ideal este sa nu pui zahar la nimic, sa renunti total la el.
Poti folosii pastile de zaharina sau de Stevia (care-i un inlocuitor organic si f sanatos).

| Violleta2022 a răspuns (pentru SkivoRo000):

Da, poti bea apa minerala cu zeama de lamaie.

| SkivoRo000 explică (pentru Violleta2022):

Urticaria se transmite? Imi poti raspunde urgent? Se poate transmite sexual?

| Violleta2022 a răspuns (pentru SkivoRo000):

Nu, urticaria nu este contagioasa si nu se transmite in nici un fel. Urticarea este o alergie a stomacului tau, la un anumit produs alimentar, pe care l-ai inghitit.

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Eviti dulciurile, laptele, oua si ce a mai zis doctorita.