| Byb2001 a întrebat:

Buna TPU, ce sa fac daca ma doare glezna cand calc si cand o misc si s-a umflat acolo la osul piciorului? Ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi inapoi la intrebarea precedenta, unde spui ca ti l-ai scrantit la fotbal. Asadar poate fii entorsa si repaus totul se cere, cu gheata pe el.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este o inflamație a acelei încheieturi, entorsă, ai forțat și s-a rupt un pic țesutul. Asta poate fi.

| Invictusman a răspuns:

Nu este nimic, este doar inflamat, ar trebui sa te odihnești și din când în cand sa pui gheata pe locul respectiv.

| DonEduardo a răspuns:

Mergi la medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am avut exact asa, la glezna dreapta.
In ziua respectiva, am calcat stramb foarte urat.
Restul zilei nu a dat semne ca ar fi ceva.
Insa seara a inceput sa se umfle, sa doara extrem de tare, nu mai puteam merge deloc...
Si iata asa m-am pomenit la 3 dimineata la urgente laughing
In momente ca alea, nimic nu m-a m-ai ajutat. Niciun unguent, nimic. Durerea era oribilă.
L-am pus in ghips si intr-o lună a fost bine. Am putut merge din nou.
Nu stiu daca e cazul si la tine.
Depinde ce ti s-a intamplat. Eu am calcat foarte urat, s-a dus cumva la 90 de grade cand am calcat gresit.

Ai grija totusi, s-ar putea sa fie un inceput de entorsa sau altceva.
Ar fi bine sa nu lasi durerea asa si sa te duci la un spital.
La mine durerea s-a amplificat foarte repede.
Insa la cateva ore bune (vreo 10) de la acel accident.
Deci da, depinde de situatie si de cum te simti.

| Byb2001 explică (pentru anonim_4396):

Da acum ma doare si cand nu il misc..si destul de rau e si cam umflat nu il pot misca in dreapta parintii s au cam suparat au zis ca sa nu mai joc fotbal si nu o sa mai joc doar sa imi treaca, mi l-a dat intr o parte la fotbal tare cu mingea

| Byb2001 explică (pentru anonim_4396):

Mai si il simt amortit la calcai sper sa fie bine pana maine

| anonim_4396 a răspuns (pentru Byb2001):

Ar trebui sa mergi la spital.
Cam acelasi scenariu a fost si la mine.
Si am avut entorsă. Sunt mari sanse sa ai si tu.
Mai ales daca te doare fara sa-l misti.

| Byb2001 explică (pentru anonim_4396):

Da doare rau...dar mi e frica sa le spun la parintii. si mai vruiam sa merg si maine la liceu, plus ca m au certat sa nu mai joc fotbal ca nu ma mai lasa la karate dar eu sper sa ma lase.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Byb2001):

Chiar daca o sa te certe, mai bine le zici adevarul. La un moment dat, tot vei fi nevoit/ă s-o faci.
Si le spui ca nu a fost vina ta.
Nu ar trebui sa te pedepseasca pentru asta.
Pana la urma e normal sa mai patim accidente din cand in cand.
Nu suntem bibelouri de portelan pe un raft happy

| O123a34n31324 a răspuns:

Bună! Poate să fie o entorsă. Pune gheață pe gleznă și odihnește te. Eventual leagă-l cu o fașă elastică
Dacă se învinețește, te sfătuiesc sa mergi la medic pentru ca poate este nevoie de ghips. Spun asta din propria experiență.
Recuperare ușoară!