| BadassFox a întrebat:

Bună TPU, ieri am cazut pe scari si cred ca mi-am luxat piciorul. In prima zi mi s-a umflat glezna dar nh s-a invinetit. Azi nu e vanat dar ma doare cand ridic **** piciorului de pe pamant. Pot sa calc pe el sj sa umblu cu greutate. Credeti ca e o problema mare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fa compresie pe zona umflata cu prosop inbibat cu apa rece sau cu gheata, pana ce se dezumfla.
Satai pe marginea unei mese, cu piciorul luxat atarnat, relaxandu-l cu miscari usoare de rasucire in toate directiile.
Cand umblii, nu-ti aseza greutatea pe el.

Daca doare si a doua zi, respectiv este u punct dureros la apasarea cu degetul, atunci trebuie mers la medic ortoped, probabil este ruptura sau fisura.

Sunt lucrurile elementare, care trebuie stiute in caz de luxatie.
Nu inteleg, de ce nu se invata primul ajutor inca la orele de scoala generala. Sunt necesare si folositoare toata viata!

| Freya1 a răspuns:

Nu nu este ceva foarte grav.
Mergi la medic pentru un consult la ortopedie si iti va spune acolo.Cumparati fleximobil gel sau alte creme pentru si ia repaus