| Biibixx a întrebat:

: *
cum este operatia de apendicita?
adica unde te opereaza si daca te doare in tipul operatiei si dupa operatie.
FUNDA MAREE + VOT!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bulin a răspuns:

Se face o incizie de circa 2 3 cm jos in partea dreapta. Daca apendicul este mai sus sau sub ficat incizia se poate mari. Daca se intervine laparoscopic se fac 3 incizii de 1 cm una sub buric alta mai jos de buric iar alta in partea stanga jos... In timpul anesteziei daca este anestezie generala nu simti nimic si nici nu iti amintesti.Te vei trezi probabil la ati (reanimare). de durut nu te doare dar daca te ustura poti cere un calmant daca vezi ca asistentele nu zic nimic.

4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Buna! Incizia se face in partea dreapta a abdomenului; este mai mare daca se intervine prin metoda clasica, deschisa, sau sunt 3 incizii micute, daca se intervine laparoscopic. In timpul interventiei esti anesteziat, deci nu te doare. Mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/boli/apendicita-acuta

| mgtow a răspuns:

E operatie de apendicita, nu stiu unde te opereaza dar nu te va durea pentru ca vei fi in stare de coma cand te opereaza.

| gigel68 a răspuns:

Vezi la cine o faci, sunt doctori care fac 2-3 gaurele, si sunt doctori care fac taieturi imense.
incizia se face cam la jumatatea distantei dintre buric si partea de desupra soldului, in timpul operatiei esti anesteziat, dupa operatie daca simti ceva poti cere calmante.

http://www.gabimatei.ro/? p=43 aici gasesti mai multe.
in afara de asta, conteaza doctorul. in functie de doctor raman cicatricile... mai mari sau foarte mici.

| Lorely a răspuns:

Pai operatia de apendicita se face jos in partea dreapta, iar in timpul operatiei nu o sa fie nici o durere pentru ca o sa iti faca anestezie iar daca esti prea agitat/a o sa te adoarma. Cat despre timpul de dupa operatie, o sa ai unuele dureri( e si normal pana se vindeca taietura), in acea peioada nu trebuie sa depui nici un fel de efort si sa stai cat mai mult intins/a in pat.