| Iustiina a întrebat:

Ce iti face cand te opereaza de apendicita? te doare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristina_6311 a răspuns:

Iti zic eu pas cu pas daca te intereseaza. ajungi la spital te interneaza si iti spune ca dupa or 12 noaptea sa nu mai mananci nimic. dimineata iti face crisma(iti baga in fund un tub cu apa si dupa te duci la baie si stai vreo 10 min pana elimini tot ce ai mancatlaughingfoarte nasol). dupa te dezbraca de pantaloni si boxeri pana la genunchi si te da cu iod. dupa care te duce la sala de operatii.iti face anestezie totala in fluturas.da aici depinde.te leaga de maine si iti da la fel k atunci cand te unge cu iod pantalonii si chilotei jos, da asta dupa ce adormi...te trezesti dupa anestezie in camera de reanimare de zici ca esti pe alta lume(ma refer la anestezie totala)si zici ca visezi, iti simti gura k un pietroi.tie foame si te doare operatia.prima zi trece cu calmante, dormi si abia a 2a zi iti trece, te ridici din pat, si iti tii gheata la operatie.ai voie de supa strecurata.a 2a zi te simti mult mai bine si continui regimu.eu sincera sa fiu nu l'am respectat decat primele 4 zile si dupa am inceput sa mananc dulciuri da putin.nu am patit nimic.la mine a fost o operatie simpla,.nu trebuie sa te iei dupa doctori si sa tii regimu lor k astfel ai muri de foamelaughingserios.e o operatie simpla.si na.doare prima zi ingrozitor si cand e frig afara de mai deranjeaza.

12 răspunsuri:
| εмiLч97 a răspuns:

Hey happy
Nu. Singura parte de durere e cand ti se face anestezia, si asta e mica. E o simpla intepatura de injectie. Durere mai ai postoperatoriu cand iti atingi zona. Si asta e mica, ca sa o compar cu ceva, e de nivelul durerii provocate de atingerea unei zgarieturi putin mai adanci la o zi dupa producerea ei. E o durere suportabila, dar sacaitoare, care te face sa nu vrei sa iti atingi zona. Iar in cazul in care nu ti se pun niste fire care trebuie scoase, atunci mai doare si scoaterea lor. Asta e putin mai dureroasa dar si asta e destul de suportabila.

| Andreea114820 a răspuns:

Nu te doare.adica pe sora mea nu a durut-o.acum cateva zile i-a facut si ei operatie de apendicita.a anesteziat-o toata si a adormit-o apoi i-a facut operatia.si cand s-a trezit era cusuta.atata tot.nici dupa operatie nu te doare.doar ca trebuie sa respecti niste reguli...nu trebuie sa mananci nimic o zi intrega ca sa nu ti se rupa atele iar apoi trebuie sa mananci doar mancare usoara(branza moale, iaurt)si sa ai grija sa nu te lovesti cumva!

| TTM5 a răspuns:

Iti face anestezie injectand ceva in branula si adormi in 4 secunde.

| Gabriel1 a răspuns:

O anestezie,apoi te ametesc pana adormi cu niste gaz,dupa care te trezesti pe un pat si auzi sunetul liftului care te duce sus, catre camera.happy
De durut nu vei simti nimic, nu trebuie sa te panichezi.happy

| selfie a răspuns:

Doar daca vrei tu. Daca iti place durerea laughing. Nu, te adorm doctorii si numai dupa te opereaza deci tu nu simti nimic. Stiu pe cineva care a fost operat si a zis ca se simtea foarte bine in timpul operatiei si ca putea sa vada ce se intampla dar nu simtea nimic big grin

| DixieIsCrazy a răspuns:

Cand te opereaza nu, fiindca esti anesteziata, dar dupa estemai rau.nu poti sa alergi si mergi cu greu cam vreo 1-2 luni iar durerea nu este chiar foarte mare dar totusi exista

sper ca te-am ajutat {fundita daca da}:*

| PatiPatrice a răspuns:

O sa-mi dai funda daca-ti raspund? puppy dog eyes deci in primul rand nu te doare apendicita ca`ti face anestezie.Nimeni nu stie ce`ti face cand te opereaza doctorii.Ptr ca esti in anestezie.Doar doctorii stiu. Funda?puppy dog eyespuppy dog eyespuppy dog eyespuppy dog eyes

| saharabya a răspuns:

Nusth sigur ce-ti face (cred ca iti scoate apendicul...repet, cred), dar sigur nu te doare...te anesteziaza, si nu simti nimic.cel putin, asa cred

| deeup a răspuns:

Sincer nu doare daca nu te gandesti asa de mult la asta

| Lauric a răspuns:

Nu nu simti nimina iti da o injectie adormi pe loc si nu stiu peste cate ore te trezesti. Deci eu ce sa zic dac te doare o injectie na da pe mine nu ma doare o injectie

| elena3358 a răspuns:

Salut.scumpo si eu luna asta am avut operatie.mi-a fost si mi-e frica! chiar foarte tare.dar a fost in zadar caci la inceput ai dureri de nesuportat.dar cind trebuie sa-ti faca operatia cel mai bun e ca sa fii relaxata asa am facut si eu.tie frica ca sa nu te doara? nu nu te doare chiar nu simti nimic ca esti sub narcoza si cind te vei trezi vei fi ca noua.am trecut prin asta si te inteleg si sa nu-ti faci griji ca totul va fi bine. succes.:*