Întrebare recomandată | automobile a întrebat:

Cum pot sa scap mai repede de febra musculara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AnghelinaEduard1234 a răspuns:

1. Consumă multe lichide! Hidratează-te bine! În unele cazuri, febra musculară şi crampele apar din cauza faptului că nu ai consumat suficiente lichide. Muşchii au nevoie de lichide pentru a se contracta eficient. Aşadar, consumă apă înainte, în timpul şi după terminarea antrenamentului.
2. Cui pe cui se scoate! Forţează-te să faci mişcare în continuare. Evident, nu trebuie să alergi o jumătate de kilometru cu gândul că vei scapa de durere. Este recomandat să faci mişcare uşoară, de exemplu o plimbare pe jos.
3. Fă o baie caldă cu sare! Umple cada cu apă caldă, adaugă un pumn de sare grunjoasă şi stai în ea timp de 20 de minute. Apa caldă va destinde musculatura şi va reduce tensiunea din zona muşchilor.
4. Foloseşte un unguent special! Pentru dureri musculare, întindere de ligamente masează zonele afectate de câteva ori pe zi. Foloseşte Voltaren, BenGay, Fastum Gel, Lasonil, Diclosal Gel, Ketoprofen Gel sau Finalgon.
5. Consumă mai mulţi carbohidraţi şi proteine! Ia suplimente nutritive şi antioxidanţi, vitamina C ajută la refacerea tesutul afectat.
6. Ia o o aspirină! Cel mai indicat este ca înainte de a depune efort fizic, să iei o aspirină pentru a bloca receptorii de durere.

| mgtow a răspuns (pentru AnghelinaEduard1234):

Eu am picioru stang umflat si mi s-a zis sa il bag in apa calda sarata pentru ca e un carcel, alta solutie nu e? In cat timp se dezumfla?

38 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Bea lapte si continua sa faci miscare

| Fatamuntilor a răspuns:

Cea mai buna metota recomandata de medici, antrenori si sportivi este miscarea.
Lucreza usor muschi care sunt afecati!

| Sofer a răspuns:

Faci cat mai mult sport.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu,faci sport din nou.O să vezi că durerea o să înceapă să treacă mai bine decât dacă nu ai face nimic.

| Fernando9Torres a răspuns:

Febra muscula dupa ce ai facut sport? Eu folosesc metodele astea dupa antrenamente/meci: 1-2 lingurite de zahar, tii picioarele(sau unde ai tu febra) in apa rece, doar parte cu probleme nu tot corpul!(sau poti sa uzi un prosop si sa il pui pe zona cu "probleme" ....am auzit si de ciocolata dar nu stiu sigur!

| Blamely a răspuns:

Fă mai multă mișcare și hidratează-te corespunzător.

| piratuu a răspuns:

Facand sport. Funda?

| Mihailescuioana29 a răspuns:

Dupa ce faci sport mananca o lingurita de zahar.

Răspuns utilizator avertizat
| BpBycaBestEVer a răspuns:

Mananca o banana inainte de antrenament.Asta te va ajuta sa nu mai simti febra chiar asa, o va ameliora.

| Madallina3 a răspuns:

Trebuie sa faci sport! happy

| d0areu a răspuns:

Am auzit ca daca mananci ciocolata nu faci febra musculara

| Balanica12 a răspuns:

Facand aceleas exerciti pe care le-ai facut si inainte sa ai febra. Sper ca te-am ajutat FUNDA? big grin

| TuTuOfficial a răspuns:

Pai daca faci febra de la picioare faci multe genoflexiuni, daca faci la abdomen faci abdomene, va fi greu dar scapi...asta zic din propria experienta...

| fulgerul090608 a răspuns:

Faci mult sport, miscare, sa nu stai locului

| TeooQrr12 a răspuns:

Incearca sa faci sport si multe dusuri fierbinti (acceptabile..nu chiar fierbintilaughing ). Daca nu scapi si nu scapi. poti incerca diverse medicamente.^^. Funda? happy

| Piticoot18 a răspuns:

Cui pe cui se scoate!batting eyelashes

| Myutza1199 a răspuns:

Ști cum poți să nu faci febră musculară? După ce faci efort fizic să iei o linguriță de zahăr ^+^

| M1XTaP3 a răspuns:

Fa multe exercitii dupa cateva zile de exercitii o sa-ti treaca febra o sa se obisnuiasca corpul facand des sport.big grin

| KdyL a răspuns:

Zahar. Mananca zahar si fa un dus cu apa rece

| PandeleanuCosmin a răspuns:

A. Consumă multe lichide! Hidratează-te bine! În unele cazuri, febra musculară şi crampele apar din cauza faptului că nu ai consumat suficiente lichide. Muşchii au nevoie de lichide pentru a se contracta eficient. Aşadar, consumă apă înainte, în timpul şi după terminarea antrenamentului.
B. Cui pe cui se scoate! Forţează-te să faci mişcare în continuare. Evident, nu trebuie să alergi o jumătate de kilometru cu gândul că vei scapa de durere. Este recomandat să faci mişcare uşoară, de exemplu o plimbare pe jos.
C. Fă o baie caldă cu sare! Umple cada cu apă caldă, adaugă un pumn de sare grunjoasă şi stai în ea timp de 20 de minute. Apa caldă va destinde musculatura şi va reduce tensiunea din zona muşchilor.
D. Foloseşte un unguent special! Pentru dureri musculare, întindere de ligamente masează zonele afectate de câteva ori pe zi. Foloseşte Voltaren, BenGay, Fastum Gel, Lasonil, Diclosal Gel, Ketoprofen Gel sau Finalgon.
E. Consumă mai mulţi carbohidraţi şi proteine! Ia suplimente nutritive şi antioxidanţi, vitamina C ajută la refacerea tesutul afectat.
F. Ia o o aspirină! Cel mai indicat este ca înainte de a depune efort fizic, să iei o aspirină pentru a bloca receptorii de durere.

| aDORpISICUTELE a răspuns:

Fa genoflexiuni.

| KoallaBăă a răspuns:

Fa incalziri.Cum ar fi genoflexiunile.Eu intotdeauna am scapat de febra cu genoflexiuni happy

| KoallaBăă a răspuns:

Fa incalziri.Cum ar fi genoflexiunile.Eu intotdeauna am scapat de febra cu genoflexiuni happy A si dupa ce fac sport de obicei mananc ceva dulce tocmai ca sa nu fac febra

| DloveS a răspuns:

1 Hidratare energizare si nutrientii necesari
2 Continua sportul dar nu exagerat, alearga cate putin creste metabolismul astfel acidul lactic din muschi va fi mai usor digerat de miocard...
3 Odihnestete suficient.

| GabyDinArad a răspuns:

Salut! Fa in continuare sport pe muschiul acela! Doar asa scapi de ea! asa fac eu happy!

| stefan0123 a răspuns:

Mananci ciocolata in timp ce faci mult sport.

| asdfAjutor a răspuns:

Ia o aspirina. isi face efectul in cateva ore

Salut automobile, ideea ar fi sa stai relaxat o vreme si mai retras, iti trece aceasta febra musculara in maxim 3-4 zile, nu e nici o problema, e foarte bine sa faci febra musculara