| Anonymus52 a întrebat:

Bună TpU!
Cum pot stimula glanda hipofiza sa produca mai mulți hormoni de creștere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Pana la o anumita varsta se "stimuleaza" ea singura fara sa ai tu grja. De la o anumita varsta pe care tu deja ai depasit-o banuiesc, ca de aia si intrebi... nu prea mai ai ce sa-i faci. sad

Cu toate ca inaltimea in mare parte e genetica, pana la varsta la care te opresti din crestere ea poate fi influentata de sport, alimentatie, chiar si postura. Tine minte, o pozitie corecta te face sa pari mai inalt. Daca stai cocosat si arati "bleg" o sa pari mai pitic decat daca stai drept si impunator.

Apropo si daca esti gras vei capata o forma sferica ce va crea iluzia ca esti mai pitic. Daca ai masa musculara creezi iluzia ca esti mai inalt.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca s-ar putea stimula, unii ar creste la sute de metrii inaltime. laughing

| RAY a răspuns:

Inaltimea e genetica

| Donsavas a răspuns:

Făcând sport si dormind.
Bineinteles ca nu se pune problema de a mânca sănătos di echilibrat. Sanatate!

| mihaistefan16p a răspuns:

Stil de viata sanatos, daca crezi ca ai probleme cu hormonii mergi la endocrinolog