| CuriosEL a întrebat:

Cum sa imi fac inima rezistenta la efort, ce sa mananc ( ce alimente fac bine la inima? ), ce exercitii pentru inima? ca atunci cand fac sala sau mai lucru pe acasa imi bate inima mai tare in piept si o audhee hee

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

In primul rand ar fi bine sa cresti progresiv efortul pe care il faci la sala. Ia-o usor si inima ta va raspunde bine la efort. In ceea ce priveste alimentatia, e suficient sa te axezi pe alimente de baza (carne, peste, lactate, oua, fainoase, legume, fructe - ai grija cum le gatesti), fara exces de zahar, grasimi si sare.
http://www.i-medic.ro/articole/slabeste-sanatos

| lascuiulian92 a răspuns:

Exercitii cardio pentru inima, gasesti pe youtube.
Nu mai manca ciocolata(doar alba daca poftesti la ciocolata), chipsuri si prostii de genu`.
Mananca multe fructe si ti-as mai recomanda si vitamine osteocaire, foarte bune, se iau 10 zile pe luna.