| Urââta a întrebat:

Dați mi niște sfaturi cum pot slabi. Sa îmi ziceți ce nu e voie să mănânc. Va rog mult vreau tare mult să slăbesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum ( respectiv dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Exista persoane ale caror metabolism pur si simplu nu reactioneaza cum trebuie la regim, si chiar daca slabesc e temporar. Metabolismul lor e lent si depun cam tot chiar daca e vorba de legume, oricum totul provine si din cantitatile prea mari de mancare.

Solutia pare simpla, e relativ simpla, dar efortul e destul de mare in primul rand de obisnuire cu solutia si de depasire a unora dintre efectele psihice determinate de privarea de anumite alimente.

Sa incepem cu ce NU trebuie sa mananci - paste de orice fel, poate doar cantitatile infime din supe si ciorbe, si daca nu poti renunta deloc, poti manca paste lungi din grau dur cu branza maxim o data pe luna. Paine extrem de putina, daca poti deloc ar fi ideal. Painea contine foarte multi afanatori care te ingrasa, experimentat pe pielea mea cu vreo 5 sortimente de paine feliata care sunt bombe adipoase ca sa zic asa.

Fara prajeli. Fara carne de porc si foarte putina vita. Fara cartofi prajiti. Orezul e un bun inlocuitor al pastelor dar trebuie evitat sa-l mananci in mod uzual.

Logic dulciurile sub forma de prajituri, produse de patiserie si alte asemenea trebuie sa dispara. Poti manca cozonac si chec de craciun si pasti, sucurile carbogazoase si necarbogazoase la fel, fara.

Ideea de baza care te poate ajuta sa-ti ajustezi metabolismul pe un termen relativ mare e sa mananci disociat. La fiecare masa sa mananci cel putin 6 luni de zile un singur aliment sau o combinatie potrivita. De exemplu, daca iti faci cartofi la cuptor cu carne de pui, mananci cartofi la pranz si carnea la cina. Nu mamanci fructele dupa masa ci intre mese sau daca mananci mult, insemnand de exemplu un ciorchine de struguri si o banana, asta va FI o masa. Disocierea nu e ca regimurile fixe mananci acelasi lucru in fiecare zi sau aiureli din astea. Mananci doar separat alimentele putand manca orice la fiecare masa. Poti de exemplu asocia branza cu rosiile, sau cartofii cu salata sau cu broccoli, poti de exemplu potenta anumite alimente sa nu -ti mai cada greu cu ajutorul unor legume - cartofii cu morcovi sau cu marar, mararul de altfel maruntit il poti pune in orice.

Fara lapte si mai putina branza. Fara iaurt, cel mai bine e sa iei sana.

Iti cam trebuie si miscare, o bicicleta eliptica, ceva abdomene, alergare pe loc, ceva fitness de apartament - exercitii pentru picioare, flexiuni etc.

Va fi greu sa faci asta cu strictete 6 luni dar efectele tin luni de zile dupa, cu conditia sa nu amesteci grav alimentele si evident sa nu mai mananci pe cele interzise. E relativ usor cand nu ai de fapt enorm de multe restrictii. Din pacate e greu pentru cei obisnuiti cu pizza, shaorma, mici, prajeli, ceapa, usturoi si alte bazaconii cum sunt chipsurile, pufuletii sau napolitanele.

Am constatat ca poti cumpara ca sa-ti potolesti pofta de dulciuri, din cand in cand biscuiti dulci simpli, nu zaharosi sau cu umplutura. Mai poti consuma placinta facuta in casa fiindca n-are aditivi si afanatori, cu branza, mere, bostan sau cele cu carne de pui si ciuperci.

Si e adevarat ca dupa 6-8 seara n-ar trebui sa mai mananci absolut nimic. In perioada de inceput poti lua o gustare mai tarziu constand intr-un fruct sau o leguma, niciodata un mar pentru ca marul excita sistemul digestiv si s-ar putea sa nu mai dormi bine.

| angemon500 a răspuns:

Mananca la ore fixe, fara dulciuri fara sucuri.Mult sport gustarile la ore fixe, ce consta in fructte si legume.

| Morar_Anda_1990 a răspuns:

Pai in primul rand nu mai trebuie sa mananci gras adica carne de porc etc. Trebuie sa mananci putin nu exagerat si sa faci 30 minute pe zi sport. Sa bei 2 l de apa pe zi adica 400 ml cand te trezesti 200ml inaine cu 30 min ca sa mananci si mananci de 5 ori pe zi (mese mici)ar veni 1l, 200 ml dupa ce faci un dus (asa scrie intr-o carte) si 200 ml inainte sa te culci laughing) Si cam atat big grin