| Andreeas1997 a întrebat:

Buna TPU.
Dati-mi si mie niste sfaturi (cine a incercat daca se poate) in legatura cu, cum sa slabesc cat mai repede, dar fara pastile sau ceva.
Ce anume ar trebui sa mananc si cat?
Si in cam cat timp pot slabi cat mai mult vizibil?
Multumesc :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vocea a răspuns:

Eu spun ca esti prea mica ca sa ti cura de slăbire, cea mai buna varianta ar fi sa renunţi la alimente cu calorii in exces cum ar fi pâinea foarte multa dulciurile si poti incerca castravetii fiind ca contin lichide si 100 g castraveti = 10 calorii.
dar totusi uite un regim
Dimineata: o felie de paine prajita integrala cu branza dietetica sau dulceata light sau sunca de curcan

Gustare: un fruct la alegere (mar, portocala, cateva felii de ananas, para, nectarina, grapefruit etc.)

Pranz: - legume fierte, crude sau la gratar sau salata
- carne de pui, vita, peste, la gratar sau fiarta
(se alege una din variante)

Gustare: un fruct la alegere

Cina: - legume fierte, crude sau la gratar sau salata
- carne de pui, vita, peste, la gratar sau fiarta
- conserva de peste in suc propriu
- doua oua fierte sau omleta (nu mai mult de 3 galbenusuri pe saptamana)

3 răspunsuri:
| Deliiiia a răspuns:

Bună, citeşte,, Ascultă, mănâncă şi încetează să te mai controlezi!'', vei găsi acolo că orice schimbare pe care vrei să o aduci corpului tău trebuie să pornească de la acceptare de sine. Succes!

| nugasescusernameliber a răspuns:

Intrebari de genul se pun zilnic pe site, da un search si citeste ce li s-a spus si altora. Dar cei mai multi cand trebuie sa se informeze, sa caute, sa citeasca, renunta. Pacat.

| 64Anelize64 a răspuns:

În primul rînd, draga mea, renunță la gîndul de a slăbi REPEDE. Asta e imposibil, și dacă nu mă crezi, caută pe Youtube experientele diferitor fete care au vrut să slebească repede.
Dacă chiar vei slabi 5 kg sau mai stiu eu cat intr-o saptamana, fii sigura ca se vor adauga dublu inapoi. Iar eu stiu ca tu nu vrei asta. In plus, daca ar exista acea metoda MINUNE care te ajuta sa slabesti repede fara sa adaugi la loc, crezi ca ar mai fi atita lume supraponderala?
Eu tin un regim de aproape 2 saptamini, si accentuez REGIM nu DIETA. Ce este diet? Cred ca stii deja. La dieta trebuie sa respecti un anumit meniu cu strictete, la regim, poti manca ce vrei dar cu conditia sa fie sanatos si sa contina caloriile de care ai nevoie.
Incearca sa cauti pe internet retete sanatoase, accentuez SANATOASE pentru slabit si tine-o asa o luna. Daca nu-ti place, renunta. Care-i ideea? O sa-ti placa si n-o sa-ti mai inchipui cum sa maninci ca inainte diferite prostii din comert. Ai grija sa nu cazi in capcana infometarii. Eu cand tineam anii trecuti regimuri de astea, ma gandeam sa maninc foarte putin ca sa slabesc mai repede, si dupa asta venea criza de nervi in care devoram tot ce aveam prin frigider sau prin casa, netinand cont de ce mancam. Acum am grija sa maninc gustos, sanatos, sa fac miscare, si ma simt super. Parca nici nu simt ca tin vreun regim. Am slabit 2 kg de pe 3 ianuarie pana pe 10 ianuarie. Ma simt super. Mai jos o sa-ti scriu cateva idei de retete pe care le poti manca in dependenta de masa zilei.